X
تبلیغات
رایتل

آفرین بر دستیاران فهیم علوم پزشکی شیراز در مبارزه با زیاده طلبی

شنبه 12 آبان 1386 ساعت 01:31 ب.ظ
تجمع جمعی ازدستیاران علوم‌پزشکی شیرازدراعتراض به آیین‌نامه ظرفیت مازاد
وزارت بهداشت دررقابتهای علمی فرصت‌برابر ایجادکند
ظرفیت آموزش پزشکی سالیانه افزایش نیابد

سرویس: آموزشی
1386/08/12
11-03-2007
11:21:13
8608-06688: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - شیراز
سرویس: آموزشی

دستیاران دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پنجشنبه 10 آبان ماه در اعتراض به آیین‌نامه ظرفیت مازاد پذیرش دستیاری در صحن دانشکده پزشکی شیراز تجمع کردند.

به گزارش سرویس صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه فارس، در این تجمع چند تن از اعضای شورای نمایندگان دستیاران دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نمایندگانی از رشته‌های مختلف تخصصی دستیاری نسبت به پذیرش براساس آیین‌نامه مذکور اعتراض کردند.

دستیاران معترض در حالی که پلاکاردهایی با مضمون " سهمیه مدیران = جفا در حق نخبگان "، " بی خبری یا بی تقاوتی ، هر دو نابخشودنی است " در دست داشتند، سیاستهای جدید وزارت بهداشت در اختصاص سهمیه مدیران را ناعادلانه و غیر قابل قبول خواندند.

این تجمع با صدور بیانیه‌ای پایان یافت.

در این بیانیه آمده است: با این آیین‌نامه جایی برای رقابت علمی در علمی‌ترین سطوح پزشکی باقی نمی‌ماند.

در این بیانیه با انتقاد از تغییر زمان امتحان بورد تخصصی، تاکید شده است: به راستی در کجای دنیا شرکت در امتحان پایان دوره‌ای مشروط به شروع خدمات قانونی (طرح) می گردد.

حال جای این سوال باقی است که آیا در میان اینگونه تصمیمات بی برنامه وعجولانه، فکری به حال آینده رشته های تخصصی پزشکی و وضعیت اقتصادی نابسامان پزشکان ناشی از افزایش بی رویه ظرفیتها شده است. یا به نتیجه پذیرش افرادی با سطح علمی پایین و حذف دانشجویان با استعداد، اندیشیده شده است. به راستی آموزش پزشکی تا کی و کجا، باید زیر بار سنگین درمان له و به دست فراموشی سپرده شود و آیا این رویه نمی تواند آموزش پزشکی را به انفکاک از وزارت بهداشت و بازگشت به وزارت علوم سوق دهد .

دستیاران معترض خواستار لغو آیین‌نامه مذکور و بررسی مجدد کلیه سهمیه های ارائه شده جهت امتحان پذیرش دستیار، اعم از سهمیه مناطق محروم ، سهمیه خانمها و غیره شدند تا حداکثر ظرفیت جهت داوطلبانی که با سهمیه آزاد شرکت می نمایند خالی بماند.

در ادامه این بیانیه خواسته شده تا راه‌های میانبر جهت گذراندن دوره‌های تخصصی پزشکی از قبیل تحصیل در خارج از کشور و ورود به دانشگاه پس از اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان و ایجاد سهمیه‌های جدید، بسته شده و با اینگونه ابداعات به شدت مقابله گردد تا رشته های تخصصی کشور ارزش علمی خود را از دست ندهند.

ضمن بررسی دقیق و غیراحساسی، مجددا میزان نیاز کشور به متخصصین و پزشکان عمومی ارزیابی و با افزایش بی رویه و غیرمنطقی ظرفیت رشته‌های تخصصی و عمومی پزشکی، مقابله و با ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی، آموزش پزشکی از طرح توسعه سالیانه آموزش عالی کشور مستثنی گردد.

امتحان بورد تخصصی پزشکی که یکی از معتبرترین و اساسی ترین امتحانات در جامعه پزشکی است از دستبرد معاونت سلامت دور گشته و حق دستیارانی که بر خلاف رسم موجود در سایر رشته های عالی تحصیلی کشور جهت ادامه تحصیل مجبور به گذرانده طرح پزشکی عمومی به عنوان شرط شرکت در امتحان پذیرش دستیار بوده اند، حداقل در امتحان پایان دوره تخصصی ( دستیاری ) موکول ومنوط به شروع طرح تخصصی نگردد و از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می خواهیم که به همان اندازه که جهت استیفای تعهدات پزشکان و انجام لحظه به لحظه دوران طرح فارغ التحصیلان حساس است، در ایجاد فرصت مساوی جهت رقابتهای علمی به داوطلبان کم فروشی ننماید.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo