X
تبلیغات
زولا

افزایش مصرف ریتالین درمیان دانش آموزان ودانشجویان درفصل امتحانات

قرصهای ریتالین هم رده کوکائین و مواد مخدر روانگردان هستند
مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر با هشدار به مصرف کنندگان قرصهای ریتالین به ویژه دانشجویان و دانش آموزان گفت: این قرصها هم رده مواد مخدری از جمله کوکائین و قرصهای روانگردان هستند و عوارض جسمی و روانی خطرناک بسیاری در فرد بر جای می گذارند.
سعید صفاتیان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: قرصهای ریتالین داروی محرک سیستم اعصابند و به دلیل سوء مصرف در میان داروهای طبقه بندی شده و جزء رده کوکائین و قرصهای روانگردان قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: در گذشته این داروها در داروخانه ها با دُز پایین برای کودکان بیش فعال تجویز می شد اما قرصهایی که اکنون به عنوان قرص ریتالین در اختیار دانشجویان قرار می گیرد دارای دز بالایی از مواد مخدر است.
مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به باور نادرست دانشجویان در افزایش میزان تمرکز با مصرف این قرصها تصریح کرد: مصرف قرصهای ریتالین نه تنها میزان تمرکز افراد را در یادگیری افزایش نمی دهد بلکه عوارض جسمی و روانی بسیاری در فرد بر جای می گذارد.
وی با اشاره به عوارض جسمی مصرف قرصهای ریتالین افزود: افزایش تپش قلب، سکته مغزی، تشنج، دردهای شدید مفصل و حرکات غیر قابل کنترل از جمله این عوارض است. همچنین ایجاد تغیرات در خلق و خوی شخص، حالت گیجی، توهمهای دیداری و شنیداری، بی قراری، اضطراب و حالت جنون نیز از دیگر عوارض روانی مصرف این قرص هاست.
مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: عوارض مصرف قرصهای ریتالین مانند تپش قلب و کاهش شدید فشار خون در زنان به مراتب بسیار بیشتر از مردان است.
وی افزود: مصرف این قرصها در روزهای امتحان در میان دانشجویان بسیار افزایش می یابد که باید با اطلاع رسانی دقیق آنان را از عوارض مصرف این قرصها مطلع کرد. 

============================================= 

افزایش مصرف ریتالین در میان دانش آموزان و دانشجویان در فصل امتحانات
یک آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری گفت: مصرف قرص ریتالین در حالی همزمان با فصل امتحانات میان دانشجویان و دانش آموزان گسترش یافته که این قرص خطرناکتر از مواد مخدر شیشه و کراک است و آثار سویی به دنبال دارد.
دکتر مجید ابهری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: قرص " ریتالین " با نام شیمیایی " متیل فندایت " برای اولین بار برای درمان افسردگی و خواب آلودگی در طول روز در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و سپس با توجه به آثار درمانی آن برای درمان عدم تمرکز حواس و بیش فعالی درکودکان مود استفاده قرار گرفت .
" ریتالین " دارویی شیمیایی است که برای درمان اختلال توجه در کودکان ساخته شده است و تنها با تجویز روانپزشکان قابل دستیابی است . تحریک پذیری، افسردگی، کاهش اشتها، بیخوابی، و گاهی کاهش رشد از جمله عوارض مصرف این قرص است.
این آسیب شناس در ادامه افزود: متاسفانه در کشور ما براساس تبلیغات غلط ، دانش آموزان و دانشجویان برای بیدار ماندن در شب امتحان به جای قهوه و یا چای از آن استفاده کرده و حتی صاحبان برخی از مشاغل شبانه نیز این کار را انجام می دهند که این امر آثار سویی برای آنان بدنبال دارد.
ابهری با اشاره به اینکه در فصل امتحانات دانشجویان و دانش آموزان برای بیدار ماندن در شب و درس خواندن به مصرف این قرص روی آورده اند، تاکید کرد: با توجه به تطبیق اعصاب با این دارو، باید تعداد استفاده از این قرص بالاتر رود که متاسفانه به دلیل آثار تخریبی آن بر مغز و اعصاب بعضی از اقشار یاد شده فریب تبلیغات را خورده و به مقدار زیاد از " ریتالین " استفاده می کنند.
به گفته این استاد دانشگاه بدلیل فعل و انفعالات پیچیده ای که " ریتالین " بر روی مغز دارد ترک آن دشوارتر از کراک و هروئین می باشد. بنابراین شایسته است افرادی که نیاز به بیدار ماندن در شب را دارند با استراحت کوتاهی در روز و استفاده از قهوه و چای به مقابله با آثار تخریبی این قرص و مراحل دشوار اعتیاد به آن می پردازند.