X
تبلیغات
زولا

دکتر مژگان لعلی، پزشک موفق

دکتر مژگان لعلی، جراح قلب ایرانی بیمارستان پیتیه سال پتریه در پاریس، موفق به کسب جایزه سال ‪  ۲۰۰۹‬انجمن جراحان قلب فرانسوی در نو آوری جراحی شد. این جایزه هر ساله به یکی از متخصصان جوان قلب که ابتکاری جدید در زمینه جراحی قلب انجام می‌دهند، اهدا می‌شود.

.

مژگان لعلی

.

طرح ابداعی این جراح ایرانی، یافتن شیوه‌ای جدید برای ترمیم دریچه قلب با استفاده از نیروی مغناطیسی بوده است. روش جدید این جراح ایرانی، باعث حفظ و ترمیم دریچه قلب بیمار بدون نیاز به تعویض آن می‌شود.

دکتر مژگان لعلی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته جراحی قلب در سال ‪ ۲۰۰۱‬میلادی است. وی رتبه اول ایران در امتحان ورودی تخصصی را بدست آورده است.

مراسم اهدای جایزه سال ‪ ۲۰۰۹‬انجمن جراحان قلب فرانسه، روز جمعه ‪ ۱۲‬ژوئن در سالن اجتماعات شهر لیل با حضور رییس انجمن جراحان قلب و پزشکان و متخصصان قلب فرانسوی از جمله پروفسور گنج بخش متخصص ایرانی مقیم فرانسه انجام شد.

خانواده فرهنگی

دکتر لعلی می گوید:من در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمدم پدر و مادرم هر دو در آموزش و پرورش شاغل بودند و به این خاطر همیشه من و برادرم ا به درستی راهنمایی می کردند.

چرا پزشکی؟

زمان تحصیل ما شاگردان ممتاز رشته پزشکی را رشته اول دانشگاهی خود انتخاب می کردند در واقع در اوایل دهه شصت اینگونه بود که همه دلشان می خواست در پزشکی قبول شوند من هم از چنین مسئله ای تبعیت کردم.راستش را بخواهید آن زمان با دید باز و عاقلانه انتخاب رشته نکردم دوران عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران گذراندم.بعد از ورود به دانشگاه به این رشته علاقه فراوانی پیدا کردم .

رتبه اول آزمون تخصصی

پس از گذراندن هفت سال دوره عمومی پزشکی در آزمون تخصص شرکت کردم و رتبه اول دوره جراحی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران به دست آوردم و در بیمارستان سینا دوره چهار ساله تخصص را با موفقیت به اتمام رساندم.جا دارد از تمام اساتیدم مخصوصا دکتر ظفر قندی تشکر کنم.دکتر لعلی می گوید:پس از گذراندن دوره جراحی عمومی در آزمون دوره فوق تخصص جراحی قلب که در دوران تحصیل آرزویم بود پذیرفته شدم و این دوره را در بیمارستان شهید رجایی زیر نظر دکتر نوحی به اتمام رساندم.

ورود به فرانسه

پس از پایان دوره فوق تخصصی با نظر مثبت کمیته آموزش بیمارستان قلب برای دوره تکمیلی به مدت دو سال راهی کشور فرانسه شدم و دوره تکمیلی را در بیمارستان pitie salpetriere زیر نظر پروفسور ایرانی دکتر گنج بخش که در پیوند قلب از شهرت جهانی بر خوردار است گذراندم.اما زمانی که این مدت به اتمام رسید تحقیقات زیادی کردم و ایدهام استفاده از نیروی مغناطیسی در ترمیم نارسایی دریچه های قلب بود که مورد توجه پزشکان و پروفسور گنج بخش قرار گرفت و با حمایت مالی بیمارستان کار تحقیقاتی آن چهار سال طول کشید این ایده را روی حیوانات آزمایشگاهه امتحان کردم و پاسخ مثبت گرفتم.این ایده بهترین ایده در جراحی قلب نام گرفت و جایزه بهترین ایده را از آن خود کردم.

زندگی در فرانسه و ازدواج

در مورد چگونگی زندگی در فرانسه باید بگویم اگر چه زندگی در یک کشور پیشرفته برای کارهای تحقیقاتی جالب است اما قابل مقایسه با زندگی در کنار خانواده و در کشوری که به دنیا آمده ای نیست.

ایشان در مورد ازدواج خود می گوید:همسرم هموطن خودم است و در مدت اقامتم در فرانسه با او آشنا شدم.تخصص او در زمینه پزشکی تیسن اما در جریان تحقیقات مانند یک دوست خوب همراه و یاورم بوده است.

منبع: مجله  خانواده سبز