جزئیات تمام سهمیه های آزمون دستیاری پزشکی/ امکان انتخاب تا 31 خرداد

پنج‌شنبه 29 خرداد 1393 ساعت 02:39 ب.ظ

http://s1.picofile.com/file/7499585806/besm230.jpg


 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍ

======================
جزئیات تمام سهمیه های آزمون دستیاری پزشکی/ امکان انتخاب تا 31 خرداد
وزارت بهداشت تمامی سهمیه های مورد انتخاب برای چهل و یکمین دوره آمون پذیرش دستیاری پزشکی را اعلام کرد و داوطلبان تا ساعت 23 روز شنبه 31 خردادماه فرصت دارند که سهمیه ها را انتخاب کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه راهنمای انتخاب سهمیه چهل و یکمین دوره آمون پذیرش دستیار تخصصی از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرس http://www.sanjeshp.ir  قابل دسترس است و کلیه افراد واجد شرایط انتخاب رشته_محل آزمون، باید با وارد کردن کد رهگیری و ورود به قسمت انتخاب سهمیه با رعایت مندرجات دفترچه راهنمای مربوطه نسبت به انتخاب سهمیه خود اقدام کنند.

کلیه کسانی که می خواهند از سهمیه های مذکور استفاده کنند باید نسبت به ارسال مدارک لازم حداکثر تا ساعت 23 روز شنبه 31 خردادماه اقدام کنند. مهلت مذکور قابل تمدید نیست.

سهمیه های چهل و یکمین دوره پذیرش دستیار رشته های تخصصی بالینی پزشکی جهت سال تحصیلی 94- 93

کارنامه علمی به منظور آگاهی شرکت کنندگان در آزمون چهل و یکمین دوره پذیرش دستیار رشته های تخصصی بالینی پزشکی سال تحصیلی 94- 93 حاوی نمره آزمون و رتبه کل داوطلب صادر شده است.

در این مرحله بنا به مندرجات کارنامه علمی به هر یک از داوطلبان پذیرش که طبق مقررات با کسب حداقل نمره 150 از نمره کل 600 شده اند و مجاز به انتخاب رشته – محل شناخته شده اند، فرم انتخاب سهمیه تعل می گیرد. این گروه از داوطلبان مجاز هستند سهمیه درخواستی خود را انتخاب کنند.

پس از انتخاب سهمیه و ارسال فرم مربوطه، امکان تغییر در نوع سهمیه و یا حذف آن امکانپذیر نیست. اعتراضات واصله به سئوالات آزمون توسط مسئولین ذیصلاح بررسی و نتایج که در کارنامه علمی درج شده حاصل اعمال آخرین اصلاحات و تغییرات در کلید آزمون است.

سهمیه رزمندگان:

براساس ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی که در این آیین نامه به نام رزمنده نامیده می شود به افرادی اطلاق می شود که از تاریخ 31 شهریور 59 تا 31 شهریور 67 حداقل 6 ماه متناوب یا متوالی، داوطلبانه در مناطق عملیاتی حضور داشته باشند. جزئیات کامل این سهمیه به همراه تبصره های مربوطه در دفترچه انتخاب سهمیه آمده است.

نحوه پذیرش : 20 درصد از کل ظرفیت پذیرش در هر رشته محل به افراد واجد شرایط سهمیه رزمندگان که 80 درصد حدنصاب قبولی در رشته محل انتخابی را کسب کرده باشند، تعلق می گیرد.

تعهدات مربوطه: از پذیرفته شدگان با استفاده از سهمیه رزمندگان مطابق سایر پذیرفته شدگان به صورت آزاد تعهد محضری اخذ خواهد شد.

سهمیه مناطق محروم :

به منظور توزیع متناسب نیروی متخصص در سطح کشور و نیز براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده 3 آن، 30 درصد ظرفیت دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی 10 قطب آموزشی (کلان منطقه)  کشور در قالب ظرفیت در رشته های مورد نیاز به متقاضیان واجد شرایط پذیرش با استفاده از سهمیه مناطق محروم که موفق به کسب حداقل 85 درصد حدنصاب قبولی در رشته – محل انتخابی خود مطابق جدول درج شده شوند با رعایت کلیه مندرجات راهنما در سهمیه مذکور تعلق می یابد.

در این راستا کشور از نظر آموزشی به 10 قطب آموزشی تقسیم شده است.

شرایط استفاده از سهمیه مناطق محروم : فرد متقاضی استفاده از این سهمیه باید بطور کامل شرایط مندرج در یکی از بندهای 1 تا 6 آیین نامه را دارا باشد و می تواند برای اطلاع کامل آن را در دفترچه سهمیه مطالعه کند. بر این اساس فرد متقاضی باید متولد استان محل استقرار دانشگاه منطقه محروم انتخابی بوده و حداقل سه مقطع تحصیلی کامل ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان را در همان استان گذرانده باشد.

محل تولد یکی از والدین یا همسر داوطلب استان محل استقرار دانشگاه منطقه محروم انتخابی بوده و حداقل سه مقطع تحصیلی کامل ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان را در همان استان گذرانده باشد.

داوطلب در استخدام پیمانی، رسمی – آزمایشی و یا رسمی قطعی دانشگاه علوم پزشکی مورد نظر و یا سازمانهای وابسته به وزارت بهداشت، مستقر در مناطق تحت پوشش همان دانشگاه باشد.

فرد حداقل به مدت 5 سال (متوالی و یا متناوب) بصورت روز شمار تا تاریخ 29 اسفند 92 در مناطق تحت پوشش دانشگاه مورد نظر به عنوان پزشک عمومی خدمت کرده و مراتب به تائید مراجع ذیربط در دانشگاه مذکور و یا سایر سازمانهای مستقر در مناطق تحت پوشش همان دانشگاه رسیده باشد.

فرد حداقل به مدت 3 سال (متوالی) بصورت روز شمار تا تاریخ 29 اسفند 92 به عنوان پزشک عمومی مشغول به خدمت بوده و کماکان خدمت وی در همان منطقه تداوم داشته باشد.مراتب باید به تائید مراجع ذیربط در دانشگاه مذکور و یا سایر سازمانهای مستقر در مناطق محروم و مورد نیاز تحت پوشش همان دانشگاه رسیده باشد.

فرد مقطع پزشکی عمومی را در همان دانشگاه علوم پزشکی مورد نظر تحصیل کرده باشد.

مستخدمی پیمانی، رسمی – آزمایشی و رسمی – قطعی سایر سازمانها، نهادها، وزارتخانه ها مجاز به استفاده از این سهمیه نیستند.

پس از انتخاب سهمیه به هیچ عنوان تغییر سهمیه یا تغییر دانشگاه منطقه محروم جهت گذراندن تعهدات خاص امکان پذیر نیست. تغییر رشته و انتقال پذیرفته شدگان سهمیه مناطق محروم ممنوع است.

از پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه مناطق محروم جهت پوشش مناطق محروم، تعهد خاص به میزان سه برابر مدت آموزش به نفع مناطق محروم مورد نیاز دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مناطق محروم اخذ می شود. این گروه پس از فراغت از تحصیل فقط در حوزه مناطق محروم و یا نیازمند تعیین شده خود فعالیت درمانی و یا آموزشی خواهند داشت و در خارج از منطقه مربوطه حق فعالیت تخصصی در رشته تحصیلی خود را تا پایان دوره تعهدات ندارند.

ارائه مدرک فارغ التحصیلی مشمولین بعد از اتمام تعهدات مجاز خواهد بود و پذیرفته شدگان تا پایان زمان تعهدات و ارائه تسویه حساب از دانشگاه علوم پزشکی منطقه محروم مربوطه امکان ادامه خدمات تخصصی در سایر مناطق کشور را ندارند. ادامه تحصیل در مقاطع آموزشی بالاتر پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهدات امکانپذیر است. انتقال و تغییر محل تعهدات ممنوع است.

سهمیه آزاد

داوطلب پذیرش به صورت آزاد مجاز به پذیرش در سهمیه های جانبازان، رزمندگان و ایثارگران و نیز سهمیه مناطق محروم نیست. کلیه داوطلبین مرد و زن که از سهمیه های جانبازان، ایثارگران، رزمندگان و سهمیه مناطق محروم و نیز سایر سهمیه های مازاد استفاده می کنند. در هر رشته – محل انتخابی ابتدا بصورت آزاد پذیرش می شوند.

پذیرش به صورت مازاد بر اساس آیین نامه اجرایی "تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر"

داوطلبان مشمول استفاده از قانون تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان در چهل و یکمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی می توانند به پیوست های مربوطه مراجعه کنند و با توجه به آن مراتب علاقمندی خود را به استفاده از مزایای سهمیه مازاد دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر اعلام کنند. دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه محل تحصیل باید مدارک و مستندات مربوطه تا تاریخ 28 خردادماه 93 دریافت کنند و تا دوم تیرماه به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی ارسال کنند.

محلهای آموزشی بنا به ظرفیت های دانشگاهی و صلاحدید دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی جهت سهمیه مذکور و فرم انتخاب رشته محل داوطلب تعیین می شود. داوطلب واجد شرایط فقط برای یک نوبت مجاز به استفاده از این سهمیه است و در صورت انصراف حق استفاده مجدد ندارد.

نحوه پذیرش: داوطلبین واجد شرایط که موفق به کسب حداقل 40 امتیاز بر اساس آیین نامه شده اند در صورت کسب 90 درصد حد نصاب رشته محل انتخابی مشمول قوانین پذیرش بصورت مازاد هستند.

تعهدات: میزان تعهدات این قبیل از پذیرفته شدگان مطابق سایر پذیرفته شدگان بصورت آزاد خواهد بود.

پذیرش به صورت بورسیه نیروهای مسلح

با توجه به مصوبات پنجاه و نهمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی پذیرش کادر ثابت (رسمی) نیروهای مسلح با استفاده از بورسیه نهاد محل استخدام با شرایط اعلامی مازاد بر ظرفیت در قالب باقیمانده 2.5 درصد پذیرش دستیاران انتقالی از خارج از کشور، در هر دانشگاه با تایید کمیسیون مربوطه انجام می گیرد. شرایط در دفترچه اعلام شده است.

پذیرش به صورت بورسیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

داوطلبانی که تمایل به پذیرش بعنوان بورسیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارند می توانند مراتب را در فرم اینترنتی انتخاب سهمیه اعلام کرده و نیز با مراجعه به سایت اختصاصی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله مراجعه کنند و نسبت به ارائه اطلاعات مورد درخواست آن نهاد اقدام لازم به عمل آورند. ظرفیت مازاد پذیرش در این دانشگاه 15 نفر در در رشته های جراحی عمومی، بیماریهای داخلی، بیهوشی، ارتوپدی، بیماریهای قلب و عروق، گوش، گلو و بینی و جراحی سروگردن، جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی، چشم پزشکی و طب اورژانس است.

نحوه اعمال ظرفیت و سهمیه

بر اساس اعلام وزارت بهداشت پذیرش نهایی از بین افراد واجد شرایط با رعایت مقررات و مصوبات مربوطه و دستور العمل چهل و یکمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی خواهد بود. اولویت پذیرش در کلیه سهمیه ها الف - نمره آزمون پذیرش دستیار و ب - اولویت انتخاب رشته –محل است.

در مورد داوطلبانی که نمرات آزمون پذیرش دستیاری و اولویت انتخاب رشته – محل یکسان باشد، ابتدا نمره آزمون جامع پیش کارورزی و سپس معدل کل دوره پزشکی بدون احتساب معدل دوره کارورزی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

متقاضیان استفاده از مزایای پذیرش در ظرفیت های مازاد تنها در یک وضعیت که موجب پذیرش آنان در بالاترین اولویت انتخاب رشته – محل آنها می شود مورد پذیرش قرار می گیرند.

در فرم انتخاب سهمیه هر داوطلب ملزم به انتخاب تنها یک مورد از موارد سهمیه رزمندگان و ایثارگران، سهمیه مناطق محروم و پذیرش به صورت آزاد است. تمامی پذیرفته شدگان در تمامی سهمیه ها مکلف به انجام خدمات تعهدات قانونی خود در مناطق مورد نظر وزارت بهداشت (با صلاحدید معاونت درمان) هستند.

حد نصاب عبارت است از : نمره آخرین نفر جای دهی شده اولیه (برای تعیین حدنصاب) بدون در نظر گرفتن سهمیه و جنس بر مبنای ظرفیت کل رشته - محل با رعایت سایر شرایط پذیرش . به این معنی که : در این روش ابتدا کلیه داوطلبین بدون در نظر گرفتن سهمیه و جنس و براساس نمره آزمون (از بالاترین نمره) و اولویت انتخاب رشته - محل تا تکمیل کل ظرفیت های موجود (بدون پذیرش مازاد بر ظرفیت) در همه رشته - محلهای انتخابی قرار داده می شوند. نمره آخرین نفر جای دهی شده در هر رشته محل حد نصاب آن رشته محل خواهد بود.

======================

بسمه تعالی

دفترچه راهنمای انتخاب سهمیه چهل و یکمین دوره آمون پذیرش دستیار تخصصی از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرس http://www.sanjeshp.ir  قابل دسترس می باشد. کلیه افراد واجد شرایط انتخاب رشته_محل آزمون، می بایست با وارد نمودن کد رهگیری و ورود به قسمت انتخاب سهمیه با رعایت مندرجات دفترچه راهنمای مربوطه نسبت به انتخاب سهمیه خود اقدام نمایند و کلیه کسانی که می خواهند از سهمیه های مذکور استفاده نمایند باید نسبت به ارسال مدارک لازم حداکثر تا ساعت 23 روز شنبه 31/3/1393 اقدام نمایند. مهلت مذکور قابل تمدید نمی باشد.

به سئوالات داوطلبان در زمینه راهنمای انتخاب سهمیه که حداکثر تا تاریخ 28/3/1393 از طریق پست الکترونیکی dastyar@sanjeshp.ir ارسال گردد، از طریق همان پست الکترونیکی پاسخ داده خواهد شد.

================

جزئیات پذیرش بومی در دستیاری پزشکی / ماندگاری متخصص مناطق محروم با سهمیه 30 درصدی
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به جزئیات سهمیه 30 درصدی مناطق محروم در پذیرش دستیار تخصصی صورت می گیرد، گفت: این سهمیه مصوبه مجلس است و واجدین شرایط بومی که از سهمیه استفاده کنند تا 3 برابر مدت تحصیل حق ارائه خدمت در جای دیگری را ندارند که این امر به ماندگاری متخصص کمک می کنند.

دکتر سیدامیرمحسن ضیایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: وزارت بهداشت در دو سال اخیر ظرفیت پذیرش دستیار را بالا برده است و حتی الامکان به شرط تامین هیات علمی هیچ سهمیه ای را اضافه نمی کند.

وی افزود: امسال سال اول اجرای اصلاح سهمیه ها بر اساس قانون عدالت آموزشی مصوب مجلس است که طبق قانون باید 10 درصد ظرفیت های دستیاری از کل ظرفیت به مناطق محروم در قالب نیاز سطح بندی و پزشک خانواده اختصاص یابد.

ضیایی اظهار داشت: طبیعی است که این ظرفیت در اختیار دانشگاه ها به عنوان قطب مربوطه قرار دارد تا خدمات قانونی و محل تحصیل افراد را تعیین کند.

وی گفت: با توجه به اینکه وزارت بهداشت مسئول حفظ و ارتقای سلامت مردم است در بخش تخصصی نیز باید نیاز مناطق را تامین کند که از راه آزمون و بومی گزینی و تامین عدالت آموزشی می تواند این نیاز را تامین کند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: بر اساس قانون مجلس، کسانی که می خواهند از سهمیه بومی استفاده کنند با 85 درصد نمره در منطقه خودشان شانس قبولی دارند. نکته این سهمیه این است است که ممکن است شانس کسی که در تهران است در این سهمیه کمتر باشد و واقعیت این است که این فرد در صورت پذیرش هم مایل به ادامه تحصیل و خدمت در آن منطقه نیست پس از ابتدا شانس قبولی کمتری دارد پس این شانس برای یک فرد بومی بیشتر خواهد بود.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی آموزش و درمان ما در مناطق برخوردار و تهران نیاز به پزشک متخصص نداریم. پس فردی که امکان پذیرش در سایر مناطق را دارد می تواند به آن مناطق پذیرفته شود . ضمن اینکه این افراد باید سه برابر مدت تحصیل به ارائه خدمت بپردازند و در این مدت در جای دیگری حق مطب ندارند.

ضیایی اظهار داشت: از سوی دیگر این افراد پس از گذراندن نصف مدت تعهد خود می توانند در آزمون فوق تخصصی شرکت کنند که تمامی این موارد به ضریب ماندگاری با توجه به طرح تحول سلامت کمک می کند. 

به گزارش مهر، بر اساس اصلاحیه قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است سی درصد (30%) ورودی های رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استانها و در چهار چوب نظام سطح بندی پذیرش کند.

این قانون اصلاح بند(3) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی به تصویب مجلس شورای اسلامی و به تأیید شورای نگهبان رسیده است در تاریخ اول آبان ماه 1392 از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.

بر این اساس، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است سی درصد (30%) ورودی های رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استانها و در چهار چوب نظام سطح بندی پذیرش کند.

بر این اساس، تعهد اخذ شده از مشمولان این بند برای خدمت در مناطق مورد تعهد سه برابر مدت تحصیل و قابل خرید و جا به جایی نیست.

همچنین، ارائه مدرک تحصیلی مشمولان مذکور بعد از اتمام تعهد مورد نظر، مجاز است و نامبردگان در زمان تعهد مجاز به فعالیت پزشکی در سایر نقاط کشور نیستند.
بر این اساس، تحصیل دانشجویان بومی موضوع این بند در دانشگاههای استان مربوطه در اولویت است، در صورتی که دواطلب مذکور نمره لازم برای تحصیل در دانشگاههای دیگر را کسب کرده باشد، تحصیل او برابر مقررات این بند منوط به موافقت وی خواهد بود.

همچنین، ادامه تحصیل درمقاطع آموزشی بالاتر، پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهد مشمولان این بند امکانپذیر است و نیز نقل و انتقال مشمولان این بند تابع مقررات این قانون است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo