دستورالعمل انجام خدمات رادیولوژی توسط پزشکان عمومی لغو شد

چهارشنبه 27 شهریور 1392 ساعت 05:11 ب.ظ


http://s1.picofile.com/file/7499585806/besm230.jpg

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍوَآلِ مُحَمَّدٍ 

 =====================

تفویض اختیار کامل وزیر بهداشت به معاونش در حوزه آموزش پزشکی
وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تحول در آموزش پزشکی گفت: من همین جا اعلام می کنم که همه اختیاراتی که وزیر بهداشت دارد را به معاون آموزشی تفویض می کنم برای اینکه آموزش را بهتر از گذشته به پیش ببرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم تودیع و معارفه معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: آموزش هم در حوزه محتوایی و هم شکلی باید متحول شود و توسعه کمی که از اقتضائات دولت های نهم و دهم بود به توسعه کیفی ارتقاء پیدا کند.

وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: وضع پزشکی امروز ما قطعا بهتر از گذشته است و از هم لباسان خودم خواهش دارم بی مهابا به یکدیگر به دلیل رفتار زشت عده کمی نتازند؛ چراکه هیچ کمکی به مشکلات محرومین و مردم نمی کنند.

هاشمی اضافه کرد: تجربه سه دوره افراط و عملکرد سلیقه ای نشان داده که امروز باید با عقلانیت رفتار کنیم و اگر همه همتمان را جمع کنیم در برابر کوه مشکلات باز هم کم خواهد بود. از همین‌ رو رعایت حال مردم و حفظ اعتبار جامعه پزشکی بسیار ضروری است .

وی درباره دکتر ضیایی معاون جدید آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: دکتر ضیایی در صحبت‌هایش به مطالبی اشاره کرد که آرزوی ما در زمان حضور در حوزه آموزش بود، آرزوهایی که به هر دلیلی میسر نشد و دلیل عمده اش نیز مسئولین بالادستی بودند.

وزیر بهداشت استفاده از ظرفیت گروه های آموزشی، انجمن های علمی و نظام پزشکی را ضروری خواند و افزود: انجمن های علمی در جایگاه مناسب خود قرار ندارند؛ چراکه اختیاری ندارند و باید بتوانیم با تعریف ماموریت آنها را تقویت کنیم. همچنین نظام پزشکی نیز باید برایش ماموریت تعیین شود تا بتواند در گروه های علمی انتخابات پرشوری داشته باشد و از مشارکت همه اقشار پزشکی استفاده کند.

هاشمی گفت: ما جامعه پزشکی بسیار متفرق هستیم و علیه یکدیگر هم کم انرژی صرف نکرده ایم.

وی ارتقاء علمی گروه های آموزشی، چرخش نخبگان و استقلال دانشگاه ها را با ابزارهای قانونی از فرصت هایی برشمرد که در توسعه کیفی آموزش نقش دارد.

وزیر بهداشت افزود: کاهش تصدی گری وزارت بهداشت امر بسیار مهمی است. وزارتخانه نباید مراجعه کننده داشته باشد، بلکه در واگذاری امور و با استفاده از فناوری اطلاعات باید بتوانیم مشکلات مراجعه کنندگان را رفع کنیم.

هاشمی با انتقاد از عدم توجه به نیازسنجی تربیت نیروهای پزشکی گفت: بسیار زشت است که مامای بیکار داشته باشیم. بسیاری از رشته ها متاسفانه با همان نگاه وزارت علوم تاسیس شده اند و به ته خط و خروجی شغلی رشته توجه نشده است. من در زمان حضورم در شورای گسترش برای قبول ایجاد بسیاری از رشته ها تحت فشار بوده ام متاسفانه بسیاری از رشته ها بیمار متولد شده اند و همینطور بیمار هم ادامه پیدا می کنند آمار فارغ التحصیلان بیکار در حوزه پزشکی اگر روبه افزایش باشد، بسیار بد خواهد بود.

وی افزود: این مساله باید در جایی حل شود و مقرراتی را برای ورود به دوره های عمومی و تخصصی قرار دهیم تا مشکل طرح پزشکی حل شود این درست نیست که خانمی یا آقایی با وجود داشتن فرزند و نارضایتی مجبور به انجام طرح می شوند و از آنها توقع داریم سلامت مردم را نیز در دست خود گیرند. اگر در زمان شروع دوره بتوانیم این مساله را حل کنیم، این نارضایتی نیز کاهش پیدا می کند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: بیماری اصلی پزشک خانواده، کمبود نیروی انسانی است که از بسیاری از بخش ها اعتبار وجود دارد، اما نیروی انسانی کافی نیست و در ضمن در بخشی دیگر نیروی انسانی وجود دارد، اما اعتبار لازم را برای پرداخت حقوق ندارند، همه این مسائل دست به دست هم می‌دهد تا نتوانیم نظام ارجاع را درست پیاده کنیم. ما با نگاه دقیق به ماموریت تربیت نیروی انسانی در مناطق دوردست می توانیم این مسائل را حل کنیم.

===================

پینگ پنگ در وزارت بهداشت/ سهم یک بیمارستان و 2 تخصص در یک معاونت
مراسم تکریم و معارفه دکتر عین اللهی و دکتر ضیایی در سمت معاونت آموزشی وزارت بهداشت امروز در تالار امام جواد (ع) وزارت بهداشت برگزار شد که این برنامه حواشی نیز به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی حائری دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سخنرانی خود تغییر مدیریت را به دو امدادی تشبیه کرد و با تعابیر عربی بسیار از دو نفری که مسئولیت قبلی و جدید معاونت آموزشی را برعهده داشتند، تمجید کرد. 

دکتر عین اللهی در زمان قرار گرفتن پشت تریبون با تشویق بسیار مدیران و کارمندان حوزه آموزش قرار گرفت. وی با تشکر از کارمندان آموزش تاکید کرد خودش یک کارمندزاده است و سختی های کارمندی را می داند. 

دکتر ضیایی با اشاره به اینکه چند ماه پیش چنین شرایطی بوجود آمده بود و جای وی با دکتر عین اللهی عوض شده بود، گفت: البته این پست عوض کردن میان من و دکتر عین اللهی به پینگ پنگ بدل شده اما ما تاکید کرده ایم که نمی گذاریم حوزه آموزش پزشکی از بیمارستان لبافی نژاد خارج شود. 

اشاره دکتر ضیایی به این موضوع موجب خنده حضار شد. دکتر ضیایی اورولوژیست و دکتر عین اللهی چشم پزشک هر دو در بیمارستان لبافی نژاد فعالیت می کنند. 

دکتر ضیایی با اشاره به نکات مثبت ادغام آموزش و خدمات در نظام سلامت گفت: زمانی که سازمان بهداشت جهانی از این ادغام بازدید کرد اعلام کردند که ایران بر شانه غول ها ایستاده و افق پیش روی سلامت خود را می بیند. 

دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت با اشاره به مدیریت خود در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی در سالهای دهه 70 به طنز گفت: این دبیرخانه هم بین اورولوژیست ها و چشم پزشکان می چرخد . زمانی دکتر سیم فروش، دکتر ضیایی، دکتر عین اللهی و من مسئولیت این دبیرخانه را برعهده داشتیم. 

وی اضافه کرد: البته این مجلس متعلق به بیمارستان لبافی نژاد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است چون همه این استادان متعلق به این دانشگاه هستند. 

تجمع تعداد زیادی از کارمندان زن وزارت بهداشت در این جلسه هم جالب توجه بود. این کارمندان با مراجعه به خبرنگاران خواستار خبررسانی موضوع افزایش ساعات کاری ادارات و سختی های آنها می شدند. 

دکتر  عین اللهی در میان سخنان خود برای اولین بار به عنوان یک مقام مسئول از تمامی خبرنگارانی که در این مدت اخبار حوزه آموزش پزشکی را پوشش خبری می دادند با نام بردن هر یک از آنها، تقدیر کرد.

=========================

ریاست دومین لاریجانی در دانشگاه آزاد/ باقر لاریجانی قائم مقام علوم پزشکی شد
سرپرست دانشگاه آزاد، در تازه ترین حکم خود قائم مقام این دانشگاه را در علوم پزشکی منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید میرزاده در تازه ترین حکم خود، دکتر باقر لاریجانی را به سمت قائم مقام خود در علوم پزشکی دانشگاه آزاد منصوب کرد.

وی همچنین به عضویت شورای راهبردی علوم پزشکی این دانشگاه، در آمد.

به گزارش مهر، پس از فاضل لاریجانی که هم اکنون رئیس واحد علوم و تحقیقات آمل است، برادر بزرگترش نیز به سمت مدیریت در این دانشگاه، رسید.

دکتر باقر لاریجانی پیش از این و در زمان وزارت مرضیه وحیددستجردی ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران را بر عهده داشت.


================با حکم حسن هاشمی
محسن ضیایی معاون آموزشی وزیر بهداشت شد

با حکم وزیر بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی سید امیر محسن ضیایی به سمت معاون آموزشی وزیر و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی منصوب شد.

خبرگزاری فارس: محسن ضیایی معاون آموزشی وزیر بهداشت شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وب دا؛ متن این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکترسید امیر محسن ضیایی

استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی

سلام علیکم؛

تربیت نیروی انسانی متخصص، کارآمد و جامعه نگر رویکرد راهبردی برای حفظ و ارتقاء سلامت جامعه و پایداری آن است.

با توجه به تعهد، تخصص و تجارب ارزشمند جنابعالی، به موجب این حکم به سمت معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی تعیین می شوید تا با استفاده از ظرفیت اعضای محترم هیأت علمی دانشگاهها، انجمن های علمی و تخصصی و قطب های علمی نسبت به توسعه و تحول آموزش علوم پزشکی به صورت هدفمند، جامعه نگر و متناسب با نیاز سطوح نظام سلامت در مناطق مختلف کشور بر اساس آمایش سرزمین و با کیفیتی در تراز جهانی، تقویت مرکز سنجش آموزش پزشکی و استفاده از روشهای روزآمد، ساماندهی بورسها و فرصتهای تحصیلی بر اساس نیاز نظام سلامت و تلاش در جهت تکریم جایگاه و مشارکت جدی اعضای محترم هیأت علمی اقدام نمایید.

امید است با اتکال به خداوند متعال در انجام شایسته وظایف با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در جهت خدمت و ارتقاء سلامت ملت شریف ایران موفق باشید.

بنابر این گزارش سوابق تحصیلی، علمی و اجرایی دکتر ضیایی به شرح زیر است:

سوابق تحصیلی

•           پزشکی عمومی:دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(1362-1369)

•           تخصص ارولوژی :دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ،مرکز پزشکی شهید لبافی(1369-1373)

•           فلوشیپ اندویورولوژی :دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی(1376-1377)

•           دوره مینی فلوشیپ یورولاپاروسکوپی –دانشگاه جانز هاپکینز، آمریکا(2003)

سوابق علمی:

          استادیار ارولوژی دانشکده پزشکی شاهد: 1375- 1376

--          استادیار گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: 1377 -1385

-           دانشیار گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: 1385

-           استاد گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: 1390

مسئولیتهای اجرایی، آموزشی و پژوهشی:

-           قائم مقام معاون پژوهشی دانشکده پزشکی شاهد: 1375

-           مسئول واحد ارزشیابی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی: 1374-1376

-           معاون اجرائی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی: 1376-1377

-           معاون آموزشی بخش ارولوژی مرکز پزشکی شهید لبافی نژاد: 1377-1378

-           معاون آموزشی گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: 1378- 1386

-           معاون آموزشی و پژوهشی مرکز پزشکی شهید لبافی نژاد 1378 -1386

-           عضو و مسئول شورای پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای کلیه و مجاری ادراری: 1379

-           معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای کلیه و مجاری ادراری 1380-1385

-           مشاور پژوهشی رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای کلیه و مجاری ادراری 1385 تاکنون

-           کارشناس سازمان پزشکی قانونی کشور

-           کارشناس سازمان نظام پزشکی کشور و تهران بزرگ

-           عضو شورای باز آموزی سازمان نظام پزشکی کشور

          مسئول آموزش برنامه فلوشیپ گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

-           مسئول طرح نوین ارزشیابی دستیاری گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

-           دبیر سه دوره جشنواره تحقیقاتی ابن سینا

-           عضو هیات داوران جشنواره بین المللی رویان

-           عضو و دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی

-           مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی آموزش پزشکی

-           قائم مقام معاون آموزشی و مدیر کل اعتبار بخشی، ارزیابی و دبیرخانه های شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی.

-           دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور از سال 1389 تا بهمن 1391

-           مدرس کارگاههای متدلوژی تحقیق، EBM، Morning Club،Journal Club 

-           رئیس کمیته نظارت بر حسن اجرای مقررات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تاریخ 16/5/86

-           دبیر ارزشیابی رشته ارولوژی از 1391 تاکنون

-           عضو شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان 1391 تاکنون

-           رئیس ششمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاروسکوپی ایران 1392

مقالات؛سخنرانیها؛طرحهای تحقیقاتی:       

بیش از 50 مقاله به زبان انگلیسی نمایه شده در Pubmed

ارائه بیش از صد مقاله در کنگره های داخلی و بین المللی

هدایت 11 پایان نامه تخصصی

اجرای بیش از 20 طرح تحقیقاتی

=========================

سومین تغییر وزیر بهداشت 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی دکتر علی جعفریان را به ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب کرد. 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی در این حکم خطاب به دکتر جعفریان یاد آور شده است:

نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران منصوب می‌شوید.


از جنابعالی انتظار دارم با استفاده از توان تخصصی و کارشناسی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه و استفاده از ظرفیت منابع بالقوه سایر بخش‌های حوزه ماموریت خود اقدامات زیر را انجام دهید: تامین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت مردم بویژه محرومین و نیازمندان، ارتقاء برنامه‌های جاری حوزه‌های بهداشتی درمانی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی، صیانت از منابع انسانی، فیزیکی و مالی، عملیاتی نمودن برنامه پنجم توسعه و برنامه سلامت دولت تدبیر و امید، توسعه عدالت در سلامت در حوزه ماموریت خود، توجه به امر اعتدال و توانمندی و شایسته سالاری در انتصابات و تکریم اعضای هیات علمی و کارکنان حوزه سلامت.

در ادامه این حکم آمده است: امید است با اتکال به خداوند متعال در انجام شایسته وظایف با رعایت قانونمداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق و موید باشید.

پیش از این دکتر محمدرضا منصوری سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. 

دکتر علی جعفریان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص جراحی عمومی است. وی پیش از این در زمان ریاست دکتر لاریجانی بر دانشگاه، ریاست دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را برعهده داشت.

====================

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منصوب شد

با حکم وزیر بهداشت، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منصوب شد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طی حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر علی اصغر پیوندی به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهیدبهشتی منصوب شد.

متن حکم دکتر سیدحسن هاشمی به دکتر پیوندی به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر علی اصغر پیوندی

استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهیدبهشتی

با سلام و احترام؛

نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهیدبهشتی منصوب می‌شوید.

از جنابعالی انتظار دارم با استفاده از توان تخصصی و کارشناسی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه و استفاده از ظرفیت منابع بالقوه سایر بخش‌های حوزه ماموریت خود اقدامات زیر را انجام دهید:

1- تأمین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت مردم به ویژه محرومین و نیازمندان

2- ارتقاء برنامه‌های جاری حوزه‌های بهداشتی درمانی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی

3- صیانت از منابع انسانی، فیزیکی و مالی

4-عملیاتی نمودن برنامه پنجم توسعه و برنامه سلامت دولت تدبیر و امید

5- توسعه عدالت در سلامت در حوزه ماموریت خود

6- توجه به امر شایسته سالاری در انتصابات و تکریم اعضای هیات علمی و کارکنان حوزه سلامت

امید است با اتکال به خداوند متعال در انجام شایسته وظایف با رعایت قانونمداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق و موید باشید.

دکتر سیدحسن هاشمی

وزیر»

مراسم تکریم و معارفه از روسای سابق و جدید این دانشگاه روز یکشنبه 31 شهریورماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

شایان ذکر است پیش از این دکتر حسن ابوالقاسمی مسئولیت ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را برعهده داشت.

=========================

رییس انجمن رادیولوژی:

دستورالعمل انجام خدمات رادیولوژی توسط پزشکان عمومی لغو شد

رییس انجمن علمی رادیولوژی ایران خبر داد: هفته گذشته دایره حقوقی وزارت بهداشت، تصمیم وزارت بهداشت دولت پیشین مبنی بر مجاز شمردن حق انجام برخی خدمات رادیولوژی توسط پزشکان عمومی را غیرقانونی شناخت و این آیین نامه را ملغی اعلام کرد.

دکتر جلال جلال‌شکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه طی چند هفته گذشته جلساتی با مسئولان وزارت بهداشت برگزار شده و مطالبات جامعه رادیولوژی را مطرح کرده‌ایم، گفت: دکتر هاشمی نیز خط‌ مشی رییس جمهور را مبنی بر استفاده از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در انجمن‌های علمی تخصصی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در همین راستا از وزارت بهداشت درخواست کرده‌ایم دفتری را در وزارت بهداشت برای این انجمن در نظر بگیرند تا جامعه رادیولوژی بتواند مطالبات خود را پیگیری کند و دیگر شاهد بروز تصمیمات غیرکارشناسانه‌ای نظیر صدور مجوز برای انجام خدمات رادیولوژی توسط سایر گروه‌های پزشکی نباشیم.del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo