نتایج جایگزین مرحله اول سی و نهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی

دوشنبه 10 مهر 1391 ساعت 07:02 ب.ظ

 

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد     

 

نتایج جایگزین مرحله اول سی و نهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی 

 

=====================  

اطلاعیه شماره 14 در خصوص اعلام نتایج جایگزین مرحله اول سی و نهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی

 

 اطلاعیه شماره 14- در خصوص اعلام نتایج جایگزین مرحله اول سی و نهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی بدینوسیله به اطلاع کلیه افراد معرفی‌شده در مرحله اول جایگزینی سی‌ونهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی رسانیده می‌شود که افراد مشروحه می‌بایست مراتب آمادگی جهت ثبت‌نام و شروع به آموزش خود را به نحو مقتضی به اطلاع دانشگاه‌های محل پذیرش اعلام نموده و به منظور ثبت‌نام راس ساعت 00/11 صبح روز ‌شنبه مورخ 15 مهر ماه 1391 در دانشگاه محل آموزش خود حضور بهمرسانند تا به ترتیب اولویت افراد معرفی‌شده ( حداکثر تا سقف ظرفیت ) ثبت‌نام به عمل آید . 

شروع به آموزش افراد پذیرفته‌شده از 18/7/1391 خواهد بود .

* توجه شود جهت هر ظرفیت خالی 3 نفر به ترتیب اولویت معرفی گردیده‌اند که صرفاً یک نفر از آنان با رعایت ترتیب مورد پذیرش قرار خواهند گرفت .

شایان ذکر است عدم ثبت نام یا عدم شروع به دوره از سوی افرادیکه وفق مقررات و مصوبات مربوطه دارای اولویت جهت ثبت نام و شروع به آموزش می باشند به منزله اعلام انصراف فرد بوده و مطابق آیین نامه های مربوطه مجاز به شرکت در آزمون پذیرش دوره آتی ( چهلمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی) شناخته نمی گردد.

مثال:

در صورت ثبت نام و شروع به آموزش اولویت اول سایر افراد از شرکت در آزمون پذیرش دوره آتی محروم نخواهند گردید. در صورت عدم تمایل اولویت اول به ثبت نام - شروع به آموزش و ثبت نام-شروع به آموزش اولویت دوم، فردی که در اولویت اول قرار داشته است از شرکت در آزمون دوره آتی محروم شناخته می گردد و به همین ترتیب الی آخر. 

 =============================

 

نتایج جایگزین مرحله اول سی و نهمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی 

نتایج ذخیره مرحله اول  

.......................... 

پیشنهاد به وزارتخانه: 

بهتر بود روز اول ثبت نام را برای اولویت های اول روز دوم ثبت نام برای اولویت های دوم و روز سوم ثبت نام برای اولویتهای سوم در نظر گرفته می شد تا در صورت ثبت نام اولویت اول برای سایر اولویت ها مزاحمت رجوع به دانشگاه ایجاد نمی شد مخصوصا که بعضی از همکاران باید از شهرهای مختلف به دانشگاهها مراجعه کنند.( در صورت عدم مراجعه اولویت اول؛  در روز دوم اولویت دوم برای ثبت نام مراجعه میکرد). 

لازم به ذکر است که در صورت ثبت نام اولویتهای اول؛ اولویتهای بعدی باید دست از پا درازتر به خانه و کاشانه شان برگردند! 

 ====================

  ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
رئیس مرکز سنجش خبرداد:
چهارشنبه پایان مهلت ثبت نام دکتری پزشکی/ برگزاری آزمون 18آبان
رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به پایان مهلت ثبت نام در آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D ) رشته های علوم پایه پزشکی گفت: مهلت ثبت نام ساعت 16 فردا پایان می یابد
................ 

 ================ 

چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۴

 وضعیت داوطلبان آزمون جامع علوم پایه نگران‌کننده است
رییس مرکز سنجش پزشکی خبرداد: ارفاق وزارت بهداشت در نمرات آزمون‌ جامع علوم پایه 
 
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت پذیرفته‌شدگان آزمون‌های جامع علوم پایه و پیش کارورزی، گفت: وضعیت آموزش رشته داروسازی از رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بهتر است .........

  

وضعیت داوطلبان آزمون جامع علوم پایه نگران‌کننده است
رییس مرکز سنجش پزشکی خبرداد: ارفاق وزارت بهداشت در نمرات آزمون‌ جامع علوم پایه
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۴
 رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت پذیرفته‌شدگان آزمون‌های جامع علوم پایه و پیش کارورزی، گفت: وضعیت آموزش رشته داروسازی از رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بهتر است.
به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر جبرائیل نسل سراجی در همایش معاونین آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کشور با اشاره به برآورد نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی در شهریور ماه، گفت: اگر وزارت بهداشت دخالتی در نمرات آزمون‌ها به عمل نمی‌آورد، میزان قبولی‌ها پایین‌تر بود.
وی با بیان اینکه قبولی داوطلبان آزمون پیش کارورزی شهریور ماه 70 درصد بود، تصریح کرد: پس از ارفاقات لازم، این رقم به 93 درصد رسید. درواقع یعنی فقط حدود شش درصد مردودی داشتیم.
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با بیان اینکه وضعیت داوطلبان آزمون جامع علوم پایه پزشکی، وضعیت نگران‌کننده‌ای است، اظهار کرد: قبل از ارفاق، میزان قبولی‌ها در این آزمون 55 درصد بود که با ارفاق وزارت بهداشت در نمرات، میزان قبولی‌ها به 89.24 درصد رسید.
سراجی با اشاره به وضعیت مناسب آموزش در دوره داروسازی، گفت: بیش از 90 درصد داوطلبان جامع علوم پایه داروسازی در این آزمون پذیرفته شده‌اند و با ارفاقات، فقط حدود سه درصد تعداد قبولی‌ها افزایش یافت.
وی با بیان اینکه وضعیت آموزش داروسازی از دندانپزشکی بهتر است، تصریح کرد: در دندانپزشکی وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای وجود دارد.
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به آنالیز سوالات آزمون‌های جامع علوم پایه و پیش کارورزی، گفت: باید در بخش آموزش، یک دگرگونی ایجاد شود و اگر با کمک ارفاقات نبود، مطمئنا وضعیت قبولی‌ها مناسب نبود. بنابراین برای این موضوع به دنبال راهکار هستیم، چرا که این آمار نشانه ضعف است که باید رفع شود.
سراجی افزود: در رشته‌ داروسازی با توجه به اینکه تعداد سوالات دشوار زیاد بود، ولی قبولی‌های بیشتری در این آزمون داشته‌ایم که در مجموع وضعیت آموزش داروسازی، وضعیت بهتری نسبت به دیگر رشته‌ها است.
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی در خاتمه با اشاره به وضعیت نامناسب داوطلبان واحدهای بین‌الملل در آزمون‌های جامع، گفت: دانشگاه‌هایی که تمایل دارند واحد بین‌الملل راه‌اندازی کنند، باید به فکر زیرساخت‌های آن نیز باشند.

 ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
رئیس مرکز سنجش خبرداد:
چهارشنبه پایان مهلت ثبت نام دکتری پزشکی/ برگزاری آزمون 18آبان  


رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به پایان مهلت ثبت نام در آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D ) رشته های علوم پایه پزشکی گفت: مهلت ثبت نام ساعت 16 فردا پایان می یابد................
دکتر جبرائیل نسل سراجی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D ) رشته های علوم پایه پزشکی و بهداشت، طب سنتی، مواد دندانی، سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی سال تحصیلی 92-91 روز 18 آبان ماه برگزار می شود.
وی افزود: تاکنون 4 هزار و 200 نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند و مهلت ثبت نام فردا 12 مهرماه یایان می پذیرد.
نسل سراجی خاطرنشان کرد: 22 مهرماه فرم ثبت نام دوباره بر روی سایت مرکز سنجش قرار می گیرد و داوطلبانی که در آزمون ثبت نام کرده اند می توانند نسبت به ویرایش فرم های خود و تکمیل مدارک ثبت نام اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: آزمون روز 18 آبان برگزار می شود و داوطلبان در روزهای 16 و 17 آبان ماه می توانند کارت آزمون خود را از طریق سایت سازمان سنجش دریافت کنند.  

====================== 

  

معاون آموزشی:  
  افزایش پذیرش داوطلبان و فارغ التحصیلان دستیاری طب اورژانس
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش پذیرش داوطلبان و فارغ التحصیلان دستیاری طب اورژانس خبر داد. 

دکتر محمدعلی محققی در گفتگوی تصویری با خبرنگار وب­دا گفت: تخصص طب اورژانس نزدیک 12 سال است در برنامه های آموزش پزشکی کشور مستقر شده و دانشگاه های علوم پزشکی زیادی این تخصص را تربیت می کنند.
وی افزود: دستیاری این تخصص را می توان ضروری ترین دوره تخصصی در آموزش های تخصصی علوم پزشکی دانست.
دکتر محققی با اشاره به اینکه موقعیت فعلی ما از این جهت موقعیت ممتازی است و اصلی ترین بیمارستان ها وارد تربیت این تخصص شده اند، اظهار داشت: به طور مرتب در آزمون ها ورودی ها و فارغ التحصیلان این تخصص افزایش می یابد به طوری که در برخی مقاطع افزایش 30 درصدی و بیشتر از آن را شاهد بوده ایم.
معاون آموزشی اضافه کرد: تا پایان برنامه پنجم توسعه بیمارستان های اصلی و عمومی از این متخصصان برخوردار می شوند و باید در برنامه 5 ساله بعدی توسعه کشور در خصوص برخورداری از متخصص طب اورژانس در تمام بیمارستان ها به حد کفایت برسیم.  

برنامه معاونت آموزش برای طب سالمندی
وی در خصوص تربیت طب سالمندی هم گفت: این تخصص تصویب شده منتها از جمله برنامه هایی است که چون در زمینه تربیت آن تجربه لازم را نداریم اول باید برنامه آزمایشی باشد.
وی افزود: هم اکنون برنامه میان بخشی آن به تصویب رسیده است و به مجرد اینکه شورای عالی برنامه ریزی این برنامه ها را دارای کفایت لازم بداند اولین ورودی ها طب سالمندی وارد دانشگاه ها می شوند.

----------------- 

معاون آموزشی وزارت بهداشت: دوره تخصصی طب سالمندی تصویب شد

دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۸
 معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دوره تخصصی طب سالمندی تصویب شده ولی از آنجاکه در زمینه تربیت آن تجربه لازم وجود ندارد، در ابتدا باید این برنامه به صورت آزمایشی اجرا شود.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمدعلی محققی افزود: هم اکنون برنامه میان بخشی آن به تصویب رسیده است و به مجرد اینکه شورای عالی برنامه‌ریزی این برنامه‌ها را دارای کفایت لازم بداند اولین ورودی‌ها طب سالمندی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.
وی همچنین گفت: تخصص طب اورژانس نزدیک 12 سال است در برنامه‌های آموزش پزشکی کشور مستقر شده و دانشگاه‌های علوم پزشکی زیادی این تخصص را تربیت می‌کنند.

وی افزود: دستیاری این تخصص را می‌توان ضروری‌ترین دوره تخصصی در آموزش‌های تخصصی علوم پزشکی دانست.

دکتر محققی با اشاره به اینکه موقعیت فعلی ما از این جهت موقعیت ممتازی است و اصلی‌ترین بیمارستان‌ها وارد تربیت این تخصص شده‌اند، اظهار داشت: به طور مرتب در آزمون‌ها ورودی‌ها و فارغ‌التحصیلان این تخصص افزایش می‌‌یابد به طوری که در برخی مقاطع افزایش 30 درصدی و بیشتر از آن را شاهد بوده‌ایم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: تا پایان برنامه پنجم توسعه بیمارستان‌های اصلی و عمومی از این متخصصان برخوردار می‌شوند و باید در برنامه 5 ساله بعدی توسعه کشور در خصوص برخورداری از متخصص طب اورژانس در تمام بیمارستان‌ها به حد کفایت برسند.  

 

 

 

اگر خسته و درمانده هستید، این مطلب را بخوانید!

دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۸

تحقیقات نشان می‌دهد که استرس دائمی می‌تواند انسان را از پا درآورد. این استرس در درازمدت باعث می‌شود مشکلات، غیرقابل حل به نظر برسند، همه چیز تیره و تار شود و انرژی فرد به سرعت تحلیل برود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت "میگنا"، ناخشنودی و گرفتاری ناشی از عارضه خستگی مفرط به حدی که به درماندگی منجر شود، می‌تواند سلامت روانی و جسمی فرد و توانایی فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش را به خطر اندازد. اما این درماندگی را می‌توان با تعیین و تجدید اولویت‌ها در عرصه فعالیت‌های فردی و اجتماعی، جلب حمایت و وقت گذاشتن برای خود از بین برد.

خستگی مفرط چیست؟

رخوت (درماندگی)، خستگی روحی، ذهنی و جسمی مفرط، ناشی از استرس شدید و درازمدت است. وقتی فرد بیش از توان از خود کار می‌کشد و قادر نیست نیازهای دائمی دیگران را برآورده کند، در واقع دچار درماندگی می‌شود.

وقتی استرس ادامه پیدا می‌کند، فرد علاقه و انگیزه خود را برای ایفای نقش در حوزه‌های فردی و اجتماعی از دست می‌دهد و درماندگی باعث کاهش بهره‌وری و تخلیه انرژی فرد می‌شود و وی به شدت احساس ناامیدی، درماندگی، بدبینی و نداشتن اعتماد به نفس می‌کند. در نهایت فرد احساس می‌کند که قادر نیست کاری نه برای خود و نه برای دیگران انجام دهد.

بسیاری از افراد بعضی روزها احساس کسالت و خستگی مفرط می‌کنند. علائم زیر نشان دهنده شروع ابتلا به درماندگی یا رخوت ناشی از خستگی مفرط در افراد است:

- اگر هر روز برای شما روز بدی است.

- کار روزانه در منزل یا محیط کار به نظرتان تلف کردن وقت است.

- در تمام ساعات روز خسته و کوفته هستید.

- بیشتر اوقات روز از نظر ذهنی دچار رخوت و کسالت و یا تحت فشار هستید.

- احساس می‌کنید هر کاری که انجام می‌دهید، ارزش ندارد.

به خاطر داشته باشید که درماندگی تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عوارض جسمی به حدی است که فرد را در معرض ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا قرار می‌دهد؛ بنابراین لازم است در صورت ابتلا به آن به فکر درمان باشید.

** سه گام برای مبارزه با درماندگی ناشی از خستگی مفرط

تشخیص و شناسایی علائم اولیه درماندگی، معکوس کردن عارضه با مدیریت و کنترل عارضه و ترمیم صدمات وارده به روان و جسم، سه گام اصلی برای مبارزه با این عارضه است. اما شاید بهتر باشد در این مرحله به تفاوت‌های آن و استرس اشاره کنیم.

درماندگی ناشی از خستگی مفرط نتیجه استرس بی‌وقفه و شدید است. استرس شدید، ناشی از فشار روحی و روانی به ذهن و جسم فرد است و می‌توان پایانی برای آن تصور کرد و هنوز کنترل و مدیریت امور از دست فرد خارج نشده است. در صورتی که در اختلال درماندگی، فرد احساس خلاء بسیار شدیدی می‌کند و انگیزه‌ای برای کار و تحمل استرس ندارد و نمی‌تواند تصور کند چه زمانی قرار است تحولی در زندگی و کارش اتفاق بیفتد.

اگر استرس شدید باعث می‌شود فرد در کارها و مشغله‌های فراوان مفید یا غیرمفید غرق شود، درماندگی توان ادامه کار و مبارزه را به کلی از فرد می‌گیرد. به طور کلی می‌توان گفت که نشانه‌های استرس، مشغله کاری فراوان، واکنش افراطی به هیجانات، کاهش انرژی، اختلالات اضطرابی، صدمه فیزیکی اولیه و بیش فعالی است.

در صورتی که در عارضه درماندگی با عقب نشینی روحی و روانی، احساسات منفی عیان و بیپرده، احساس ناامیدی و ناتوانی در مشارکت اجتماعی، فقدان انگیزه و امید، بی‌علاقگی و افسردگی‌ و افکار مایوس کننده و یاس مطلق رو به رو هستیم.

علل بروز عارضه

در بروز درماندگی ناشی از خستگی مفرط، عوامل بسیاری دخیل هستند و بیشتر افرادی که بیش از حد از خود کار می‌کشند و یا با قدرناشناسی دیگران رو به رو می‌شوند، در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند. از کارمندی که دو سال است درخواست اضافه حقوقش توسط رئیس رد می‌شود تا مادری که وظیفه نگهداری سه فرزند را با تمام مشغله‌های خانه داری به دوش می‌کشد، هر دو ممکن است در معرض ابتلا به این عارضه قرار بگیرند.

اما عوامل مهم دیگری نیز در ابتلا به این عارضه نقش دارند. بعضی از این عوامل با محیط کار، بعضی با سبک زندگی و برخی دیگر با ویژگی‌های شخصیتی مرتبط است. نداشتن کنترل و یا داشتن کنترل ناچیز بر کارهای محوله در محیط اداره، نبود مشوق برای انجام کارهای مفید، انتظارات غیرشفاف، بی‌جا و فراوان از جانب دیگران، انجام کارهای شاق بدون حمایت و کمک دیگران و کار در محیط پرتنش و استرس‌زا از عوامل شغلی ابتلا به این عارضه است. کار زیاد بدون فرصت کافی برای استراحت و خواب، ناتوانی در برآورده کردن انتظارات دیگران، داشتن مسئولیت‌های زیاد و سنگین، نبود حمایت و کمک از سوی دیگران و نداشتن روابط دوستانه و صمیمانه با دیگران از عوامل مرتبط با سبک زندگی در ابتلا به این عارضه است.

همچنین برخی ویژگی های شخصیتی مانند تمایلات کمال‌گرایانه در زندگی، نگرش بدبینانه به زندگی، نیاز دائمی به کنترل دیگران و تمایل به احراز نمایندگی از جانب دیگران و داشتن اهداف بلند و جاه طلبانه می‌تواند در درازمدت زمینه ابتلا به این عارضه را فراهم کند.

علائم ابتلا به عارضه

عارضه درماندگی فرآیندی تدریجی را طی می‌کند که در طول یک دوره زمانی طولانی بروز پیدا می‌کند و یک شبه رخ نمی دهد و در بیشتر موارد فرد توجهی به علائم آن نمی‌کند. در ابتدا علائم بسیار ضعیف است، اما کم کم در طول زمان تشدید می‌شود. علاءم فیزیکی شامل احساس خستگی و خلاء شدید در بیشتر اوقات روز، احساس بیماری و ضعف شدید و کاهش سطح ایمنی بدن، سردردهای مقطعی، دردکمر و درد ماهیچه‌ها، تغییر در اشتها و عادت خواب است.

علائم روانی عارضه می‌تواند شامل احساس شکست و یا تردید، احساس نبود حمایت و ضعف، به دام افتادن، گیر کردن در وضعیت دشوار، رها شدگی و تنهایی مطلق، از دست دادن انگیزه، نگرش منفی روز افزون و افزایش حس بدبینی به دنیای پیرامون، کاهش رضایت و حس همراهی و همدلی دیگران باشد و از لحاظ رفتاری نیز باید به علائمی چون شانه خالی کردن از مسئولیت، انزوا، به تعویق انداختن کارها و طولانی کردن آنها، رو آوردن به الکل و مواد مخدر برای تسکین و آرامش خیال موقتی، احساس یأس و ناامیدی از دیگران، ناتوانی در انجام کارهای عادی و وظایف محوله در شخص اشاره کرد.

اگر این علائم در فرد قابل ملاحظه است، نباید او را به حال خود رها کرد، زیرا شکی وجود ندارد که عارضه بدتر خواهد شد. بنابراین بهتر است با برنامه پیش بروید و با آن مبارزه کنید.

راهکارها

در اولین گام بهتر است روزتان را با چند حرکت آرام بخش آغاز کنید. حداقل ۱۵ دقیقه از شروع روز را با چند حرکت ورزشی، تمرینات ریلکسیشن یا مطالعه یک متن الهام بخش آغاز کنید. در ضمن سعی کنید مواد غذایی مفید و سالم مصرف کنید و تا جایی که می‌توانید استراحت کنید و از هر فرصتی برای کسب آرامش بهره ببرید. یاد بگیرید به همه پاسخ مثبت ندهید. بگویید نه و فشار کاری خود را کم کنید. یاد بگیرید فقط کارهایی را قبول کنید که دوست دارید. خلاقیت خود را بارور کنید زیرا خلاقیت پادزهر درماندگی است. اگر خلاق باشید، حتماً می‌توانید حس درماندگی را از خود دور کنید. استرس خود را مدیریت کنید زیرا هر قدر میزان استرس بالاتری داشته باشید، احساس ناتوانی و ضعف بیشتری خواهید کرد. علاوه بر اینها، بهتر است از سرعت انجام کارهای خود بکاهید، زیرا وقتی سرعت انجام کارها بسیار بالا باشد، طبیعی است که فرصت تجدید خاطره نخواهید داشت.

خواب طولانی به مدت بیشتر از یک ساعت در بعد از ظهر یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

به گزارش وب دا، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره با بیان اینکه بیماری آلزایمر یکی از شایع ترین بیماری های دوران سالمندی است، اظهار داشت: یکی از عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد عوامل ژنتیکی است.

دکتر علیرضا سجادی بیماری های روانی را چند علتی دانست و تصریح کرد: در بسیاری از موارد وضعیت جسمی سبب به وجود آمدن مشکلات روانی می شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این راستا ادامه داد: به ویژه در سالمندان به دلیل مصرف داروهای مختلف برای بیماری های خاص خود و عوارضی که در پی مصرف این داروها پدید می آید احتمال ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلالات شناختی و زوال عقلی و اضطرابی بالا می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه به وجود آمدن اختلالات روانی اختلالات جسمانی را نیز در پی دارد، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال فردی که به بیماری افسردگی مبتلا می شود به طور ناخود آگاه به کم اشتهایی دچار می شود و این مساله موجب بروز آسیب هایی در برخی نقاط بدن مانند دستگاه گوارش می شود.

وی با اشاره به عواملی که موجب پیشگیری از اختلالات روانی در دوره سالمندی می شود، تصریح کرد: فعالیت ذهنی و اجتماعی، استفاده از رژیم های غذایی که در آن ویتامین بی وجود داشته باشد، خواب منظم و ورزش از راهکارهایی هستند که احتمال ابتلا به اختلالات روانی را در سالمندی کاهش می دهند.

دکتر سجادی در ادامه با اشاره به نقش نحوه زندگی در دوره جوانی در اختلالات دوران سالمندی تاکید کرد: بدیهی است افرادی که زندگیشان از یک نظم منطقی برخوردار بوده است کمتر در معرض ابتلا به بیماری های جسمی و اختلالات روانی در دوره سالمندی هستند.

وی افزود: این در حالی است که تجربه کردن برخی از مسائل مانند مرگ والدین در دوران کودکی موجب مستعد کردن زمینه برای ابتلای افراد به بیماری های جسمی و اختلالات روانی در دوران سالمندی است.

================
  خواب طولانی نیمروزی یکی از عوامل ابتلا به آلزایمر
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo