آزمون دستیاری فروردین برگزار می‌شود

شنبه 28 مرداد 1391 ساعت 01:18 ب.ظ

 

 اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد    

 

معاون وزیربهداشت: آزمون دستیاری فروردین برگزار می‌شود 

 مقررات آزمون تغییری نکرده است

جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۱  
معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به انتقاد برخی از دانشجویان استعداد درخشان به تغییر در آیین‌نامه پذیرش دستیار، گفت: مقررات آزمون دستیاری هیچ تغییری نکرده است و شرایط و تسهیلات شرکت نخبگان در این آزمون نیز وجود دارد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد علی محققی در نشست افطاری با دانشجویان استعداد درخشان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه وزارت بهداشت افتخار دارد که پذیرای طیف وسیع نخبگان است، اظهارکرد: این موضوع مسئولیت سنگینی متوجه نظام آموزشی می‌کند که در پرورش علمی و معنوی آنها نهایت تلاش را انجام دهد.

وی افزود: آنچه که انتظار نظام آموزشی و مسئولین کشور است، این است که نخبگان مانند خورشید بدرخشند، چرا که استعدادهای انسان بیکران است و هر کدام به عرصه ظهور برسد بالاتر از آن هم باز وجود دارد، بنابراین باید جهاد کنیم تا شاهد ظهور این استعدادها در صحنه علم، معرفت و خدمت‌گذاری بشری باشیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان استعداد درخشان به تغییرات مداوم در آیین‌نامه‌ها، گفت: مقررات آزمون دستیاری هیچ تغییری نکرده است و شرایط و تسهیلات شرکت نخبگان در این آزمون نیز وجود دارد و این آزمون مانند امسال در فروردین سال آینده برگزار می‌شود.

همچنین در ادامه حمیدجمال الدینی، مشاور وزیر بهداشت، با تاکید بر اینکه نگاه وزارت بهداشت توجه به نوآوری با تأکید بر توانمندسازی دانشجویان در مسیر حل مشکلات مردم و جامعه است، اظهارکرد: نظام نوآوری وزارت بهداشت فقط توجه صرف به خلاقیت نیست.

وی ادامه داد: در این مسیر طی سالهای اخیر به خصوص در دولت دهم معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت داشته و تقریبا نیز همه پیشنهادهای وزارت بهداشت را پذیرفته است.

جمال الدینی با تاکید بر اینکه زمینه رشد و ارتقای استعدادهای درخشان در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم است، تصریح کرد: از دانشگاه‌های علوم پزشکی تقاضا داریم از سهمیه دانشجویان نخبه که 40 امتیاز دارند و می توانند با 90 امتیاز وارد دوره دستیاری بشوند نیز برای دانشجویان برتر خود استفاده کنند، این در حالیست که معمولا دانشگاه‌ها در این زمینه همکاری ندارند.

وی با اشاره به آیین‌نامه استخدام افراد نخبه که مصوبه هیات دولت است، گفت: امید است بر اساس این آیین‌نامه تسهیلات ویژه‌ای برای استخدام نخبگان لحاظ شود.  

 

 .........

یکی دیگر از اساتید گرامیمان از پیش ما رفت 

روحش شاد و یادش گرامی باد 

 استاد گروه آناتومی دانشگاه علوم پزشکی تهران درگذشت
دکتر میرعباس عبدالوهابی گیلانی استاد گروه آناتومی و متخصص جراحی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران دار فانی را وداع گفت.
به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر میرعباس عبدالوهابی گیلانی عضو هیات علمی گروه آناتومی و از پیشگامان آناتومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. وی منشاء خدمات بسیار بزرگ علمی در حوزه آناتومی بود و روز یکشنبه بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفته است.
پیکر این استاد گرانقدر صبح فردا دوشنبه 6 شهریور ماه از مقابل بیمارستان ایرانمهر تشییع می شود. دکتر عبدالوهابی سال گذشته در دهمین همایش نکوداشت مقام استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان استاد نمونه انتخاب شده بود.
دکتر میرعباس عبدالوهابی تحصیلات ابتدایی را در دبستان پیشرو شهر تهران و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام شهر تهران آغاز کرد و در سال 1347 موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. تحصیلات عالی خود را در سال 1350 در رشته دکتری عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1357 فارغ‌التحصیل شد.
وی در سال 1362 موفق به اخذ درجه تخصصی در رشته جراحی عمومی از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد. سپس تحصیلات Ph.D خود را دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1370 به پایان رساند و تا قبل از دوران بیماری به عنوان عضو هیئت علمی و استادیار گروه آناتومی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول به کار بود.

مسئول آموزش گروه آناتومی از سال 64 تا 68، مسئول آموزش انترنها در بیمارستان رازی از سال 67 تا 69، استادیار و مدرس درس آناتومی تنه در گروه آناتومی در بخش‌های جراحی بیمارستانهای سینا، رازی، انستیتوسرطان تنها بخشی از سوابق اجرایی این استاد فقید بود.

  

 عبدالوهابی گیلانی، از پیشگامان آناتومی پزشکی ایران درگذشت

5 شهریور 1391 ساعت 11:09

میرعباس عبدالوهابی گیلانی، مولف کتاب «تندآموز مصور آناتومی عضلات مفاصل اعصاب» از پیشگامان آناتومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران امروز بر اثر بیماری درگذشت.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دکتر میرعباس عبدالوهابی گیلانی، نویسنده، عضو هیات علمی گروه آناتومی و از استادان برجسته آناتومی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود که امروز، یکشنبه، پنجم شهریور ماه بر اثر بیماری درگذشت.

وی تحصیلات دانشگاهی خود را در سال 1350 و در رشته دکترای عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد و هفت سال بعد فارغ‌التحصیل شد. عبدالوهابی گیلانی در سال 1362 موفق به دریافت درجه تخصصی در رشته جراحی عمومی از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد و تحصیلات Ph.D خود را دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1370 به پایان رساند و سال‌ها عضو هیات علمی و استادیار گروه آناتومی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود.

این چهره دانشگاهی در دهمین همایش نکوداشت مقام استاد که سال گذشته برگزار شد به عنوان استاد نمونه انتخاب شده بود.

وی کتاب «تندآموز مصور آناتومی عضلات مفاصل اعصاب» را با همکاری حسین صفدری از سوی انتشارات کتاب میر تدوین کرده بود.

عبدالوهابی گیلانی که مدتی استادیار و مدرس درس آناتومی تنه در گروه آناتومی بخش‌های جراحی بیمارستان‌ رازی بود در روز بزرگداشت زکریای رازی چشم از دنیا فرو بست.

پیکر این استاد فردا از ساعت هشت‌و30 دقیقه صبح از مقابل بیمارستان ایرانمهر تشییع خواهد شد.

خبرگزاری «ایبنا» این ضایعه را به جامعه پزشکی و دانشگاهی کشور تسلیت می‌گوید.

 

یادگاری استاد منتخب گروه آناتومی:
حفظ یکپارچگی در امر آموزش بسیار مهم است

استاد منتخب گروه آناتومی با تاکید بر حفظ ارتباط نزدیک میان دانشکده با بیمارستان در امر آموزش دانشجویان گفت: یک نفر یا یک ارگان به تنهایی نمی تواند اثر بخش باشد و حفظ یکپارچگی در امر آموزش بسیار مهم است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر میر عباس عبدالوهابی در دهمین مراسم نکوداشت مقام استاد که دیروز در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران  برگزارشد، وقار و شرافت پزشکی را در راس همه امور دانست و افزود: من زندگی بسیار ساده ای دارم و همواره با بیماران و با دانشجویان خود زندگی می کنم.

وی با اشاره به نوآوری های خود در امر آموزش علم تشریح گفت: کاری که من به عنوان یک معلم انجام دادم، آموزش تشریح در اتاق عمل و بر روی بدن فرد زنده بود و این شیوه منجر به تسهیل یادگیری دانشجویان می شد، چرا که 70 تا 80 درصد عمل تشریح بدین طریق توسط دانشجو قابل مشاهده می شود.

دکتر عبدالوهابی عوامل ایجاد بیماری را ترکیبی از عوامل پاتولوژیک و آناتومیک دانست و گفت: دانشجویان در روش مذکور علاوه بر آناتومی، پاتولوژی را نیز در کلاسی فرا می گیرند که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

وی در ادامه مسئولین و دانشجویان دانشگاه را حافظان خود در شرایط سخت زندگی دانست و گفت: به یاری خداوند، دانشجویان عزیز مهمترین عامل استواری من در زندگی بودند.

دکتر عبدالوهابی در پایان زندگی یک طبیب را عاشقانه دانست و افزود: این حقیقت زندگی یک طبیب است که با عشق زندگی کند و من امیدوارم که همه قلب ها عاشق باشند.

در ادامه مراسم تقدیر از دکتر عبدالوهابی، دکتر بربرستانی استاد آناتومی و هم دوره ای وی گفت:  من با استاد نزدیک به 43 سال دوست و همراه  بوده ام  و در تمامی شادی ها و غم ها با هم  شریک بوده ایم و وی در تمام این مدت دوست، برادر، معلم و مراد من بوده است.

وی سه عامل را برای رسیدن به موفقیت در طب ضروری دانست و گفت: استعداد، پشتکار و برنامه ریزی منجر به موفقیت در تحصیل علم طب می شود.

دکتر بربرستانی ضمن ارائه تعریفی از طب گفت: طب هنری است که توسط استاد به شاگرد در بالین بیمار آموخته می شود و در تدریس طب علاوه بر سه عامل استاد، شاگرد و بیمار، هنر نیز باید وجود داشته باشد.

وی در پایان دکتر عبدالوهابی را قافله سالار علم آناتومی در کشور دانست و افزود: از همان آغاز ورود استاد عبدالوهابی به دانشکده پزشکی، ولوله ای در میان همگان افتاد که پدیده ای در علم آناتومی ظهور کرده است.  

 

  


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo