روز پزشک بر همه رانتخواران وزارت بهداشت و نظام پزشکی مبارک!!

یکشنبه 31 مرداد 1389 ساعت 05:57 ب.ظ

 

اوست عادل 
لعنت خداوند و رسول خدا(ص) و ائمه اطهار(ع) بر تمام مسئولان شیطانی منافق در حکومت اسلامی که با دزدی و خیانت و پایمال کردن حق مردم، آبروی دین مبین اسلام را به بازی میگیرند. عذاب ابدی فرقان در دنیا و اخرت نثارشان باد. 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد  

 لعنت خدا بر سوال فروشان و حامیانشان و همه کسانیکه حق سایر داوطلبان دستیاری را در خفا ضایع می کنند؛ آمین.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ     

لعنت خدا بر همه مسئول نماهایی که با باندبازی و خودخواهی و تمامیت خواهی به خون شهدا خیانت میکنند 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد 

 ===============================  

هفته شانزدهم از مراحل آمادگی برای امتحان دستیاری - درس شانزدهم

تا روز جمعه پنجم شهریور

================================    

 متاسفانه خبرهای تکان دهنده ای از قبولی بی حد مدیران بیسواد (بصورت مازاد) در رشته های مختلف شنیده شده است . طبق معمول (بعد از خوار کردن پزشکی در دوران نمایندگی مجلس) ظاهرا خانم وحید دستجردی با این پذیرش بی رویه مدیران بیسواد؛ زهر خود را به بدنه جامعه پزشکی کشور تزریق کرده اند! 

باید در روز پزشک فاتحه ای به حال پزشکی رو به افول بخوانیم! 

 ==================================

 

 زمان برگزاری آزمون دستیاری89 نهایی شد
رییس مرکزسنجش آموزش پزشکی: آزمون29 بهمن برگزار می‌شود
معاون آموزشی وزیربهداشت: آزمون سی و هشتم بدون تغییر برگزار می‌شود

1389/06/01
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد: سی وهشتمین دوره آزمون دستیاری روز جمعه 29 بهمن برگزار می‌شود.

دکتر جبرائیل نسل سراجی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به جدول آزمونی پذیرش دستیار تخصصی پزشکی، گفت: کارت ورود به جلسه این آزمون طی روزهای 25 تا 28 بهمن ماه به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir توزیع می‌شود.
وی در خصوص زمان ثبت‌نام آزمون سی‌ وهشتم دستیاری، اظهار کرد: هنوز زمان دقیق ثبت‌نام مشخص نیست.

معاون آموزشی وزارت بهداشت:
آزمون دستیاری بدون تغییر برگزار می‌شود
  


دکتر محمد علی محققی معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر اینکه این دوره از آزمون دستیاری بدون تغییر و همانند سال گذشته برگزار می‌شود، اظهارکرد: تحول در آزمون دستیاری یک سال به تاخیر افتاد.
وی افزود: آزمون امسال دستیاری عمدتا شبیه آزمون دوره گذشته برگزار می‌شود و فقط تفاوت آن با دوره قبل در این است که نرم‌افزارهای سطوح حفاظتی با حیطه وسیع‌تری لحاظ شده است. (همان حرفهای تکراری سالهای گذشته: امسال نیز مثل سالهای گذشته کسی نمی تواند سوال فروشی کند مگر با اذن عالیمقامان)  

محققی با اشاره به مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در خصوص تحولات آزمون دستیاری، تصریح کرد: در آنجا مقرر شد این تحول یک سال به تاخیر افتد و داوطلبان بر اساس سیستم قبلی پذیرش شوند، البته دبیرخانه برای بررسی نتایج برگزاری آزمون به شیوه جدید نمرات این دوره را بر اساس ملاک‌های در نظر گرفته شده تجزیه و تحلیل می‌کند تا از نتایج آن اطلاع یابد، ولی اجرای آن برای کلیه داوطلبان از دوره سی و نهم اجرا خواهد شد.

 

 ============================

روز پزشک را به همه متخصصین سوال خر  و رانت خوار؛ و کارکنان وزارت بهداشت پر از خطا و خائن به قشر فرهیخته کشور که در بیسواد پروری و ارج نهادن به تنبلی و پارتی بازی دست همه حکومتی ها را از پشت و جلو و چپ و راست بسته است(بالاخص به خانم وزیر و معاونین) و نیز به نظام مترسکیه پزشکی تبریک می گوییم

تذکر مهم: تبریک روز پزشک شامل حال پزشکان عمومی بدون پارتی نمی شود! 

///////////////

 

از سوی مرکز سنجش پزشکی
شرایط جدید عدم محرومیت داوطلبان دستیاری از آزمون سال 89 اعلام شد  

(احتمالا به علت اینکه کسی انصراف نداده این قانون را گذاشتند نکته قابل توجه اینکه وقتی دانشگاهها ظرفیت پذیرش ندارند چگونه میخواهند ذ خیره اعلام کنند! همانطوریکه همه میدانند پذیرش مازاد امسال خارج از تصور بود!)
مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام کرد: کلیه پذیرفته شدگان مرحله اصلی و جایگزین آزمون دستیاری سال 88 در صورت اعلام انصراف از تحصیل مشمول محرومیت از آزمون دوره بعد شناخته نمی شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، کلیه پذیرفته شدگان مرحله اصلی سی و هفتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی و جایگزینی مرحله اول (که متعاقباً اعلام خواهد شد) با توجه به مصوبات کمیسیون 7 نفره موارد خاص، در صورت اعلام انصراف از تحصیل حداکثر تا 31 شهریور 89 مشمول محرومیت از شرکت در سی و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی شناخته نمی شوند.
مراتب اعلام انصراف پذیرفته شدگان باید در مهلت مقرر به دانشگاههای محل آموزش ارائه شود.  

 +++++++++++++++++++++++ 

انتقاد شدید از تعویق زمان شروع دوره دستیاری در برخی از دانشگاهها
امیدوار از دانشگاه علوم پزشکی تهران که در سال جاری تحصیلی در رشته جراحی اعصاب یکی از دانشگاههای علوم پزشکی پذیرفته شده بود، با انتقاد شدید از تعویق زمان شروع دوره دستیاری در برخی از دانشگاهها گفت: همه می دانند که در آزمون دستیاری امسال چه اتفاقاتی افتاد که مایه تاسف جامعه پزشکی بود.
وی اضافه کرد: پس از اینکه ظرفیت ها اعلام شد نکته ای که متاسفانه معلوم شد این بود که افزایش ظرفیت چندان هم به سهمیه آزاد ارتباط نداشت.
امیدوار به عدم هماهنگی گروه های آموزشی با وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: گروه های آموزشی در زمان ثبت نام دستیاران به برخی اعلام کردند که ظرفیت نداریم و باید شروع دوره به تعویق بیفتد که نمونه اش خود من هستم که شروع دوره من به شهریور سال 90 و همسرم هم در یک دانشگاه دیگر شروع دوره اش به بهمن ماه 89 موکول شده است. 

+++++++++++++++++++++++ 


................ وزیر بهداشت با اشاره به درخواست دانشجویان به افزایش ظرفیت تسهیلات شرکت در آزمون دستیاری قبل از گذراندن طرح گفت: در سال 86 برای اولین بار به صد نفر اجازه شرکت در آزمون دستیاری داده شد، ولی امسال از طریق این طرح 476 نفر اجازه شرکت در آزمون دستیاری را داشتند که حتی بیشترین پذیرفته شدگان ما در این آزمون استعدادهای درخشان هستند. .....

..... وی افزود: همچنین تعداد دانشجویانی که از امتیاز 85 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده برای ورود به دوره استفاده کردند 82 نفر در دوره دستیاری پزشکی،10 نفر در دوره دستیاری دندانپزشکی، 17 نفر در دوره دکترای تخصصی و شش نفر در دوره ارشد بودند و همچنین دانشجویانی که از امتیاز90 درصد نمره آخرین فرد برای ورود به دوره استفاده کرده‌اند می‌توان به 53 نفر در آزمون دستیاری پزشکی، 13 نفر در دوره ارشد و 50 نفر در دوره دکترای تخصصی اشاره کرد. ...

وحید دستجردی خبر داد:
تخلف دانشگاهها در دوره دستیاری/ سوء
استفاده از تسهیلات نخبگان ............ 

 

  وحید دستجردی خبر داد:
تخلف دانشگاهها در دوره دستیاری/ سوء استفاده از تسهیلات نخبگان
وزیر بهداشت در جمع دانشجویان استعداد درخشان از تخلفات برخی از دانشگاههای علوم پزشکی انتقاد کرد و گفت: من گله دارم از برخی از دانشگاهها اما دانشجویان مطمئن باشند جلوی تخلفات دانشگاهها با جدیت گرفته می شود و دانشجویان می توانند موارد تخلفات را گزارش کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مرضیه وحیددستجردی سه شنبه شب در نشست دانشجویان استعداد درخشان علوم پزشکی در محل تالار امام علی (ع) دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با انتقاد شدید از تعویق در شروع به کار دوره دستیاری در چند دانشگاه کشور گفت: وزارت بهداشت برای افزایش ظرفیت دوره های دستیای کمک های چند میلیارد تومانی به دانشگاهها کرده است و هیچ دانشگاهی حق ندارد با دانشجویان دستیاری این طور برخورد کند که بگوید بروید 6 ماه دیگر بیایید.

وی اضافه کرد: من گله دارم از برخی از دانشگاهها، مطمئن باشید جلوی این گونه برخورد ها در دانشگاه ها با جدیت گرفته می شود و دانشجویان هر نمونه ای از این موضوع دارند گزارش کنند تا برخورد شود.

وزیر بهداشت با استقبال از نظرات دانشجویان برای ارائه راه حلهای مشکلات وزارت بهداشت گفت: وضعیت نسبت به گذشته بهبود یافته است اما مطمئناً ایده آل نیست و در سه سالی که در دولت هستیم تلاش می کنیم به سمت ایده آل پیش برویم.
وحیددستجردی از ایجاد کمیته دانشجویی در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت به عنوان یکی از راهکارهای اجرایی کردن نظرات دانشجویان خبر داد و گفت: این کمیته مشورتی در حوزه های مختلف دانشجویی راه اندازی می شود تا بتوانیم نظرات را جمع آوری کنیم و در صورت نیاز به تغییر آیین نامه ها، از نظرات دانشجویان بهره مند شویم.
 سوء استفاده از تسهیلات به نخبگان در گذراندن سربازی در مراکز پژوهشی

وی درخصوص تسهیلات به نخبگان از جمله امکان حضور در مراکز پژوهشی به جای گذراندن سربازی، گفت: متاسفانه بخشی از تسهیلاتی که به برخی از افراد داده شده، مورد استفاده قرار گرفته است موارد فراوانی پیش آمده است که وقتی افرادی برای گذراندن سربازی به یک مرکز پژوهشی معرفی شده اند که در آن بخش به پژوهش بپردازند هیچ تحقیقی انجام نشده و فرد وقت خود را به درس خواندن برای دستیاری و دکتری تخصصی اختصاص داده است.

وحیددستجردی اظهار داشت: انتظار ما این است که دانشجویان استعداد درخشان از استعداد خود حداکثر استفاده را داشته باشند ما نیز باید بتوانیم از توان 6 هزار و 100 دانشجوی نخبه استفاده کنیم.

وی با تاکید بر این نکته که آموزش علوم پزشکی برای وزارت بهداشت یک اولویت جدی است، گفت: زمانی بود که وزن اصلی را به پژوهش داده بودند و همه به سمت مقاله نوشتن رفته بودند اما متوجه شدند که این امر اشتباه است از سوی دیگر زمانی نیز بحث درمان مطرح بود اما هیچکدام نباید همدیگر را تحت الشعاع قرار دهد چرا که آموزش یک رکن اصلی در وزارت بهداشت است.

وزیر بهداشت با اشاره به رتبه بندی دانشگاههای علوم پزشکی از سوی معاونت آموزشی خاطرنشان کرد: ما می خواهیم توان بالقوه دانشگاهها به توان بالفعل بدل شود و دانشگاهها به استانداردهای لازم برسند.

وی درخصوص ابطال آزمون دستیاری سال 88 گفت: ابطال آزمون دستیاری برای احقاق حق کسانی بود که درس خوانده و زحمت کشیده بودند و با توجه به حساسیت و تراکم داوطلبان ظرفیت پذیرش را نیز افزایش دادیم(تقدیمی به مدیران و قوم و خویش های مسئولین) ظرفیت دستیاری با توجه به نیاز کشور و امکانات و ظرفیت دانشگاهها افزایش پیدا کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به بازنگری برنامه پزشکی عمومی در وزارت بهداشت گفت: بازنگری برنامه پزشکی عمومی در شورای سیاستگذاری، دو دانشگاه علوم پزشکی و معاونت آموزشی در حال پیگیری است.مجلس سهمیه زنان و مناطق محروم!(مدیران) را حذف کرد اما سهمیه استعداد درخشان برقرار است
وی در پاسخ به پرسش دانشجویان مبنی بر حذف سهمیه های دوره دستیاری گفت: مجلس در تغییراتی که برای سهمیه های دوره های تخصصی اعمال کرده است سهمیه زنان و مناطق محروم (مدیران) را حذف کرد اما سهمیه استعداد درخشان همچنان برقرار است از سوی دیگر ما با اجازه دادن به دانشجویان استعداد درخشان برای شرکت در امتحان دستیاری عملاً دست خود را برای اعزام نیروی انسانی به مناطق محروم بسته ایم.  

(خانم وزیر! سو استفاده خود از قدرت برای ورود مدیران بیسواد فامیل خودی به دوره رزیدنتی را به مناطق محروم ربط می دهد در حالیکه سهمیه مناطق محروم از اول وجود دشت و این سهمیه را سرخود فقط برای ۵ رشته جراحی کودکان زنان بیهوشی داخلی در نظر میگرفتند ولی بیسواد های فامیل رشته لوکس میخواستند چه بهتر سهمیه مازاد مدیران! اگر به فکر مناطق محروم بودید چرا این سهمیه را سر و سامان ندادید و بجای ان سهمیه مازاد قوم و خویش راه انداختید! ایا غیر از این است که اطرافیان شما با استفاده از سهمیه  مناطق محروم هم از نمره قبول بسیار فاصله داشتند! ) 

یاداوری: سهمیه مناطق محروم حذف نشده بلکه سهمیه مازاد مدیران حذف شده است!
وحیددستجردی اضافه کرد: در سال گذشته 476 نفر از دانشجویان استعداد درخشان امکان شرکت در آزمون دستیاری را داشتند و همین باعث شد که نمرات آزمون بالا برود و حتی ما مورد عتاب و خطاب هم قرار گرفتیم با این حال این امتیاز ویژه همچنان ادامه دارد.
آمار استفاده دانشجویان از تسهیلات استعداد درخشان برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر

وی درباره میزان استفاده دانشجویان از تسهیلات استعداد درخشان برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر گفت: از میان دانشجویانی که بدون آزمون ارتقای تحصیلی داشته اند 270 نفر در ارشد و 84 نفر در کارشناسی پذیرفته شده اند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: دانشجویانی که از تسهیلات 85 درصد نمره استفاده کرده اند، 82 نفر در دستیاری پزشکی، 10 نفر در دستیاری دندانپزشکی، 17 نفر در دکتری تخصصی و 6 نفر در ارشد پذیرفته شده اند. همچنین تسهیلات 90 درصد نمره هم موجب شده که 53 نفر در دستیاری، 50 نفر در دکتری تخصصی و 13 نفر در ارشد پذیرفته شوند. 


+++++++++++++++++++++
 

........ وی در خصوص مشکلات و تعویق آغاز به کار دستیاران که در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی رخ داده است، گفت: دستیاران هر جا با چنین مشکلی مواجه شدند می توانند به وزارت بهداشت منعکس کنند به سرعت با دانشگاه مربوطه برخورد می شود.
وحیددستجردی اضافه کرد: دانشگاههای علوم پزشکی باید مجری سیاستگذاری ها، قواعد و مقررات وزارت بهداشت باشند، گروه های آموزشی هم در همین مسیر کار خود را ادامه می دهند. معاونت آموزشی وزارت بهداشت هم از گذشته تعاملات خوبی با گروه ها داشته است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاهها مجری هستند و در برخی از موارد ناهماهنگی که نادر است با کمک رئیس دانشگاه، هیئت رئیسه و گروه ها حل می شود.
وزیر بهداشت درباره زمان ارائه گزارش نهایی تخلفات آزمون دستیاری سال 88 گفت: ما در انتظار ارائه گزارش تخلفات دستیاری از سوی قوه قضائیه به وزارت بهداشت هستیم. تنها خبر داریم که برای دو نفر حکم قضایی صادر شده است زمانی که برای سایر افراد حکم صادر کنند، گزارش نهایی ارائه می شود.

 

 {{{{{{}}}}}}}}}}}}}{{{{{{

   معاون آموزشی بیمارستان ولیعصر(عج) تهران:
دلسرد شدن پزشکان پیامد بی‌برنامگی مسئولان است
خطای برنامه‌های آموزشی از مشکلات اصلی دانشجویان پزشکی است
معاون آموزشی بیمارستان ولیعصر(عج) تهران، خطای برنامه‌های آموزشی، ضابطه‌مند نبودن قوانین و نامناسب بودن سیاست گذاری‌های موجود در حیطه پزشکی را از مشکلات اصلی دانشجویان پزشکی دانست.
دکتر بابک ساعدی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، مشکلات پزشکان را دو بخش عمده عنوان و اظهارکرد: بخش اول مشکلات پزشکان مربوط به آینده شغلی و وضعیت آموزشی آنهاست که درطول دوره تحصیل همراه با آنان است. بخش دوم هم شامل مشکلات اجتماعی مشترک با سایر مشاغل جامعه است که پزشکان هم مانند دیگر افراد جامعه با آنها درگیر هستند.
وی افزود: دانش آموزی که متقاضی ورود به رشته پزشکی است، در دوران تحصیل از بسیاری از تفریحات خود صرف نظر می کند که همین روند با ورود به دانشگاه با شدت بیشتری و تا مدت 7 تا 8 سال و گاهی اوقات بیشتر هم ادامه پیدا می کند.
ساعدی افزود: دانشجویان رشته پزشکی با آگاهی و علاقه این رشته را انتخاب می کنند و بسیاری از دانشجویان سایر رشته‌ها بعد از 3 تا 4 سال تحصیل در رشته خود وارد بازار کار می شوند و این در حالیست که همسالان آنها در رشته پزشکی هنوز در ابتدای راه پزشکی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه افراد مختلف می توانند در سطح متوسطی از شغل و حرفه خود قرارگیرند، اظهارکرد: در رشته پزشکی، یک پزشک حتما باید در سطح بالایی از موفقیت در حرفه خود باشد، در غیر این صورت آسیب‌های زیادی به بیماران وارد می شود.
این متخصص گوش، حلق و بینی تصریح کرد: در حیطه پزشکی بعد از گذشت 5 تا10 سال، 40 درصد مطالب علمی آموخته شده توسط دانشجویان و پزشکان تغییر می کند و یادگیری فقط مخصوص دانشجویان پزشکی نیست، بنابراین پزشکان با هر تخصصی که دارند، نیازمند آموزش و به روز کردن اندوخته‌های علمی خود هستند.
وی افزود: با توجه به نامناسب بودن سیاست گذاری‌های آموزشی در کشور و افزایش 100 درصدی ظرفیت‌های پذیرش دانشجو در بسیاری از گرایش‌ها، برنامه ریزی‌های آموزشی در حیطه پزشکی از نوع سعی و خطاست که از نتایج عدم برنامه ریزی مسئولان، دلسردی پزشکان است و تاثیرات منفی بسیاری بر روند درمان به جا می گذارد.
ساعدی با اشاره به ضابطه مند نبودن سیستم‌های درمانی کشور گفت: سیستم‌های درمانی از بیمه‌های نادرستی تغذیه می شوند که عدم رضایت پزشکان و بیماران را به دنبال دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه به علت آموزش ندیدن مسئولان کادر درمانی، برخوردهای نامناسبی از مدیریت یک بیمارستان تا نگهبان با بیماران و خانواده‌های آنها دیده می شود که بازبینی و آموزش لازم بین تمامی اعضای کادر پزشکی تنها راه حل رفع این مشکلات است.

 ============================

پای صحبت دانشجویان پزشکی به بهانه «روز پزشک»؛
آموزش پزشکی فدای درمان شده است  

سهمیه‌بندی دانشجویان در آزمون دستیاری اجحاف در حق آنان است  

روز پزشک فرصتی برای سیاستگذاران و مدیران عرصه آموزش پزشکی و بهداشت و درمان کشور ایجاد می کند تا با همفکری و همراهی به درد دل‌ها و دغدغه‌های پزشکان و دانشجویان پزشکی گوش دهند و با ایجاد سیاست‌ها و راهکارهای ترویج و اشاعه ارزش‌های معنوی و اخلاق پزشکی و ارتقای جایگاه و منزلت اجتماعی شاغلان حرفه پزشکی درکنار دیگر مشاغل موجود درجامعه، مسئولیت ملی خویش را در جهت حل و رفع معضلات موجود در عرصه پزشکی به ویژه پزشکان و دانشجویان پزشکی ادا کنند.
در آستانه روز پزشک خبرنگار سرویس صنفی آموزشی ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران- گفت‌وگویی با چند تن از دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام داد که در این گفت و گو عمده مسائل و دغدغه‌های آنها مطرح شد.
 شکاف بین آموزش تئوری و عملی و ورود سخت به بازار کار مشکل عمده دانشجویان پزشکی است
زهرا دانشجوی پزشکی ورودی 84 با اشاره به نبود آینده شغلی مطمئن می‌گوید: مسئله‌ای که وضعیت شغلی را آشفته می کند، عدم ثبات و سخت شدن ورود به بازار کار است و نگرانی بیشتر دانشجویان پزشکی پس از 7 سال تحصیل، ورود به عرصه طبابت و فراهم کردن شرایط اشتغال است.
وی اظهار می‌کند: اعضای هیات علمی دانشگاه انگیزه و وقت کافی برای آموزش دادن به دانشجویان را ندارند و اکثر استادان از وقت‌های آموزشی می کاهند تا کارهای درمانی و پژوهشی خود را انجام دهند.
این دانشجو با تاکید بر افزایش 4 برابری سال‌های طرح پزشکان تصریح می‌کند: عمر مفید دانشجویان صرف سخت گیری‌های مسئولان و قوانین تصویب شده می شود که از جمله این قانون‌ها می توان به کاهش دو ساله سنوات دانشجویان پسر بدون در نظر گرفتن تعداد سال‌های مرخصی اشاره کرد.
وی خاطرنشان می‌کند: از مشکلات آموزشی دانشجویان پزشکی، شکاف بین آموزش تئوری و عملی است که بیمارستان‌ها در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کنند.
افزایش نیروی مازاد پزشکی نگرانی اصلی دانشجویان دستیاری پزشکی است
به گزارش ایسنا، یک دانشجوی دستیاری سال چهارم بیمارستان امام خمینی نیز پیرامون مسائل دانشجویان دستیاری، می‌گوید: متاسفانه مشکلات رزیدنت‌ها پیش از قبولی تا بعد از فارغ التحصیلی ادامه دارد که البته مسائل پیش از قبولی در آزمون دستیاری، خود را در قالب تقلب‌ها و افزایش بی رویه و بی اساس ظرفیت‌ها و رواج سهمیه‌ها نشان می دهد.
وی می‌افزاید: در دوره دانشجویی، کشیک‌های سنگین و مسائل اقتصادی چون حقوق کم دستیاران، از مسائل آزار دهنده دانشجویان دستیاری است.
این دانشجو در خصوص مسائل بعد از فارغ التحصیلی اظهارکرد: در بسیاری از شهرهای کوچک با 200 تا 300 نفر جمعیت، همزمان 4 تا 5 پزشک هم رشته به غیر از پزشک قبلی، برای گذراندن طرح مشغول به طبابت می شوند که این باعث افزایش نیروی مازاد می شود و بسیار نگران کننده است.
 آموزش دانشجوی پزشکی فدای درمان می شود
 اکثر دانشجویان به جای آموزش صحیح، ساعت‌ها مشغول به اداره کردن بخش‌ها هستند
به گزارش خبرنگار ایسنا، محمد انترن دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این گفت‌وگو و بیان مشکلات دانشجویان با تاکید بر مشکلات آموزشی این دانشجویان در بیمارستان‌ها، گفت: در بیمارستان‌ها آموزش دانشجویان فدای کارهای روزانه بخش و رسیدگی به بیماران می شود و اکثر دانشجویان به جای آموزش صحیح، ساعت‌ها مشغول به اداره کردن بخش‌ها هستند.
وی تصریح می‌کند: برنامه ریزی تنها راه رسیدن به اهداف است و این مهم وقتی امکان پذیر است که قوانین و امکانات ثابت باشند. با توجه به اهداف رو به جلوی دانشجویان پزشکی متاسفانه مسئولان دانشکده همراهی لازم را با دانشجویان ندارند که از جمله کاهش ساعات مطالعه و قطع شدن اینترنت کتابخانه کانسر بیمارستان امام خمینی نشانه همین بی توجهی مسئولان است.
افزایش سنوات طرح دستیاران پزشکی، باعث بی انگیزگی پزشکان در امر طبابت می شود
وی به عدم ثبات در قوانین وضع شده به عنوان یک معضل اشاره کرده و می‌گوید: در حال حاضر تعداد سال‌های طرح دستیاران پزشکی از 2 سال به 8 سال افزایش یافته که این مسئله باعث بی انگیزگی پزشکان در امر طبابت می شود.
این دانشجوی پزشکی ورودی 82 نبود امنیت شغلی را از مشکلات مهم دانشجویان پزشکی دانسته و می‌افزاید: ما در حالی دوره‌های آموزشی خود را می گذرانیم که اصلا به آینده شغلی خود امیدوار نیستیم. هر چند که پیاده کردن نظام ارجاع در سیستم بهداشت و درمان می تواند در رفع این مشکل راهگشا باشد، اما ما حتی به عملی شدن این طرح نیز خوشبین نیستیم.
اجرای طرح پزشک خانواده حل کننده مشکل اشتغال دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی است
سهمیه بندی دانشجویان در آزمون پذیرش دستیاری اجحاف حق آنان است
وی افزود: مسئولان تنها وعده می دهند در حالیکه می توانند با اجرای طرح پزشک خانواده در تمام شهرها از نگرانی های دانشجویان پزشکی و پزشکان عمومی پیرامون اشتغال کم کنند.
محمد به بحث سهمیه بندی دانشجویان در آزمون پذیرش دستیاری اشاره کرد و آن را اجحاف درحق دانشجویان دانسته و اظهارمی‌کند: استعداد کشی پیامد این سهمیه بندی هاست به طوریکه با این تبعیض های غیر علمی افراد لایق و شایسته به جایگاه واقعی خود نمی رسند.
وی نبود انگیزه در استادان دانشگاه جهت آموزش به دانشجویان را یکی دیگر از مشکلات دانسته و می‌گوید: چنانچه قانون تمام وقت جغرافیایی اعضای هیات علمی با در نظر گرفتن مسائل مالی و رفاهی اساتید و تامین آنها اجرا شود، شاید بتواند از این بی انگیزگی استادان در زمینه آموزش بکاهد.
محمد در پایان اظهار می‌کند: در سیستم پذیرش دانشجو کمیت فدای کیفیت می شود، به طوریکه تعداد زیاد دانشجویان پزشکی در هر کلاس تاثیرات منفی بسیاری بر نحوه آموزش و ارتباط بین استاد و دانشجو می گذارد.

 ===================================

ثبت‌نام آزمون دکترای تخصصی پزشکی از پنجشنبه آغاز می‌شود
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی:
داوطلبان باید همزمان با ثبت‌نام، مدارک لازم را ارسال کنند
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری آزمون دکترای تخصصی پزشکی در ششم آبان ماه گفت: ثبت‌نام آزمون از روز پنجشنبه چهارم شهریور آغاز می‌شود.
دکتر جبرائیل نسل سراجی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ثبت‌نام آزمون دکترای تخصصی پزشکی، گفت: ثبت‌نام آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D ) پزشکی تا 24 شهریور ماه از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی ادامه دارد، بنابراین داوطلبان می‌توانند در زمان‌های مذکور به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی
www.sanjeshp.ir  برای ثبت‌نام مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه داشتن دانشنامه دوره کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی و یا مدرک معتبری که نمایانگر فراغت از تحصیل داوطلب باشد از جمله مدارک لازم برای ثبت‌نام است، اظهارکرد: داشتن موافقت نامه کتبی بدون قید و شرط از بالاترین مقام مسئول اداری جهت ادامه تحصیل در مقطع Ph.D برای مربیان رسمی وزارت بهداشت و موسسات وابسته و رسید بانکی به مبلغ 13 هزار تومان از جمله مدارک لازم برای شرکت در آزمون است.
سراجی با تاکید بر اینکه با توجه به زمانبر بودن تهیه مدارک، داوطلبان از هم اکنون مدارک خود را آماده کنند تا در زمان ثبت‌نام دچار مشکل نشوند، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده، در فرآیند جدید پیش‌بینی شده برای ثبت‌نام مقرر شد ثبت‌نام آزمون‌ها به صورت یک مرحله‌ای انجام می‌شود تا داوطلبان دریافت کد رهگیری قبل از ارسال مداراک را به منزله ثبت‌نام نهایی فرض نکنند و دریافت کد رهگیری مستلزم ارسال مدارک همزمان با انجام ثبت‌نام باشد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo