نتایج اولیه آزمون دستیاری سه شنبه اعلام می‌شود؛

یکشنبه 29 فروردین 1389 ساعت 02:16 ب.ظ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد  

 لعنت خدا بر سوال فروشان و حامیانشان و همه کسانیکه حق سایر داوطلبان دستیاری را در خفا ضایع می کنند؛ آمین.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ    
لعنت خدا بر همه مسئول نماهایی که با باندبازی و خودخواهی و تمامیت خواهی به خون شهدا خیانت میکنند  

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد 

 ============================================ 

  معاون آموزشی وزارت بهداشت:
نتایج اولیه آزمون دستیاری سه شنبه اعلام می‌شود
وزارت بهداشت به هیچ موسسه‌ انتخاب رشته‌ای مجوز نداده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت از اعلام نتایج اولیه سی و هفتمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی در روز سه شنبه 31 فروردین ماه خبر داد.
دکتر محمدعلی محققی، در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: آن دسته از داوطلبانی که نمره بالاتر از150 را کسب کرده باشند، برای انتخاب رشته مجاز می‌شوند.
وی با اشاره به فعالیت غیرمجاز موسسات انتخاب رشته آزمون دستیاری، اظهارکرد: بارها عنوان کرده‌ایم که هیچ موسسه‌ای مجوزی در این زمینه از وزارت بهداشت دریافت نکرده‌است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجوزی از سوی وزارت بهداشت برای موسسه‌ای در زمینه دخالت در امور دستیاری صادر نشده است، خاطرنشان کرد: ممکن است این دسته از موسسات با راهنمایی‌های غلط و گمراه کننده داوطلبان را با مشکل روبرو کنند؛ بنابراین مسئولیت توجه به اطلاعات آنها بر عهده خود داوطلبان است.
وی با بیان اینکه داوطلبان می‌توانند بر اساس کارنامه و اطلاعات سال‌های گذشته نتایج آزمون دستیاری، با مشورت اساتید و دانشگاه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند، تصریح کرد: تجربه سال‌های گذشته اثبات شده است که موسساتی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اطلاعات گمراه کننده‌ای در اختیار داوطلبان قرار داده‌اند.
محققی در خاتمه خاطرنشان کرد: داوطلبان باید بر اساس اطلاعات وزارتخانه و دستور العمل انتخاب رشته، نمره، رتبه و سهمیه انتخاب رشته را انجام دهند. 

================================= 

 هموار شدن راه رانت خواران در ایجاد سهمیه ها توسط شورای نگهبان و وضعیت نامشخص سهمیه مازاد!

 درپی ایراد شورای نگهبان؛ 

 طرح اصلاح پذیرش دانشجو تغییر کرد؛ راه اختصاص سهمیه به متاهلان باز شد  

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پی ایراد شورای نگهبان بر مصوبه مجلس تعیین هرگونه سهمیه بندی جدید در دانشگاها را از انحصار مجلس خارج کردند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه بررسی ایرادات شورای نگهبان در خصوص طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را در دستور کار داشتند.
پیش از این مجلس با تصویب این طرح مقرر کرده بود از تاریخ تصویب این قانون سهمیه بندی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی اعم از رشته های پزشکی و غیر پزشکی در کلیه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی بجز مواردی ممنوع است.
نمایندگان با ابقاء سهمیه های قبل برای ورود به دانشگاه تاکید کرده بودند کلیه قوانین مغایر با این قانون از جمله قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته های تخصصی پزشکی مصوب 1372 لغو و هرگونه سهمیه بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد بود .
اما شورای نگهبان در بررسی این مصوبه به عبارت "و هر گونه سهمیه بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی می باشد" ایراد گرفته بود که نمایندگان مجلس با حذف این عبارت مصوبه مذکور را اصلاح کردند تا نظر شورای نگهبان نسبت به آن تامین شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه سال گذشته جزئیات طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن مصوبه دولت برای اختصاص 20 درصد کارشناسی ارشد به متاهلان از این پس جایی در سهمیه بندی های دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی نداشته باشد.
دولت پیش از آن بر اختصاص سهمیه به متاهلان برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد تاکید داشت که مجلس این دیدگاه را غیر کارشناسی و غیر ضروری می دانست . 
با ایراد شورای نگهبان و مصوبه امروز مجلس راه برای اجرای خواست دولت در اختصاص سهمیه به متاهلان باز شده است . 

=====================================================

 

 سهمیه بندی درپذیرش دانشجوباتصویب مجلس ازطرح برقراری عدالت آموزشی حذف شد 

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان هرگونه(۱) ..........  

====================================== 

   آزمون در سال 89
تقویم کنکورهای سال 89 وزارت بهداشت ؛ زمان قطعی آزمون دستیاری
مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقویم آزمونهای سال 89 این وزارتخانه را منتشر کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، آزمون پذیرش دستیار تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روز پنجشنبه 30 اردیبهشت، آزمون دکتری و پذیرش دستیار تخصصی داروسازی روز پنجشنبه 6 خرداد و آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی نیز در روزهای 27 و 28 خردادماه سال جاری برگزار می شود.
آزمون بهداشتکاران دهان و دندان نیز در روز پنجشنبه 10 تیرماه 89 و آزمون ارتقای دوره دستیاری تخصصی پزشکی پنجشنبه 31 تیرماه در (۲) .........................  

===================================================

 محققی به مهر خبر داد: 

 اعلام علت تغییر منابع کنکوردستیاری؛ سهمیه زنان در کنکور دستیاری حذف شد  

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: سهمیه زنان در دوره دستیاری حذف شده است و آنچه از قانون مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحات شورای نگهبان مستفاد می شود تنها اختیاراتی است که برای پیش بینی نیازهای مناطق محروم درنظر گرفته شده است.
دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: جهت گیری سهمیه های دستیاری به سمت مناطق محروم خواهد بود.
وی افزود: تا زمانی که مصوبات مجلس از مسیر قانونی به ما نرسد ما نمی توانیم آن را اجرا کنیم و همچنین در صورتی که قانونی مستلزم آیین نامه اجرایی باشد باید آیین نامه آن را نیز تدوین کرد که به نظر می رسد در مورد طرح عدالت آموزشی این موضوع مصداق دارد.
محققی خاطرنشان کرد: در مورد همه امور مربوط به آزمون دستیاری در سال آینده، وزارت بهداشت در زمان متقضی و به هنگام آن را به داوطلبان اطلاع می دهد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد سهمیه های دوره دستیاری خاطرنشان کرد: در طول فرصت هایی که وجود دارد از نظر سهمیه های دستیاری، وزارت بهداشت تابع نظر مجلس شورای اسلامی و مراجع دیگری که حق ورود به این بحث را دارند، است.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: شورای آموزش پزشکی و تخصصی تا زمانی که مصوبه خاصی حق قانونی آن را لغو نکرده است حق ورود به این (۳)       .. ..... ... ... ..... ....... .... .....

(۳) بحث را دارد و قوانین این شورا لازم الاجرا است. ظرفیت های پذیرش آزمون و سهمیه بندی ها نیز تابع نظرات شورای آموزش پزشکی و تخصصی است.
تهیه آیین نامه اجرایی تحول در نظام پذیرش دستیاری
وی از تهیه آیین نامه اجرایی تحول در نظام پذیرش دستیاری خبر داد و به مهر گفت: آیین نامه اجرایی تهیه شده است و پس از ارائه به نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورد تصویب نهایی قرار می گیرد و به موقع به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: تحولات در نظام پذیرش دستیاری تخصصی به صورت تدریجی اجرایی می شود و به طور مثال در مورد تاثیر 10 درصدی نمره آزمون پیش کارورزی (پره انترنی) این موضوع ترجیحی اعمال می شود و برای افرادی که در زمان مقتضی به این نمره دست نیابند مورد محاسبه قرار نمی گیرد و افراد دیگری که این نمره را داشته باشند می توانند از آن استفاده کنند.
 تغییرات منابع آزمون دستیاری
وی در مورد تغییرات منابع آزمون دستیاری گفت: بر اساس آیین نامه ضوابط اعلام منابع آزمون دستیاری، منابع آزمون باید در دسترس همه داوطلبان قرار داشته باشد و همه بتوانند از آن برای آزمون استفاده کنند.
محققی افزود: تغییرات منابع آزمون دستیاری در سال جاری برای آزمون 89 به صورت منابع جدید است و در واقع تمامی نسخه های جدیدی که از کتب وجود داشته، معرفی شده است. منابع روزآمد برای آزمون معرفی شده و نسبت به گذشته تغییر کرده است.

=================================================== 

(۲) ..... دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور که به تربیت دستیار اشتغال دارند برگزار می شود.
بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی روز پنجشنبه 14 مردادماه و آزمون جایابی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور نیز در همان روز 14 مرداد برگزار می شود.
آزمون کتبی دانشنامه فوق تخصصی یکشنبه 17 مرداد و آزمون کتبی دانشنامه (بورد) تخصصی دندانپزشکی روز سه شنبه 23 شهریور برگزار خواهد شد. آزمون کتبی دانشنامه (بورد) تخصصی پزشکی نیز روز پنجشنبه 25 شهریور برگزار می شود.
آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی پنجشنبه 25 شهریور برگزار می شود و آزمون دکتری تخصصی گروه علوم پایه پزشکی (Ph.D) روز پنجشنبه 6 آبان ماه برگزار می شود. دوره دوم آزمون جایابی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشوردر روز پنجشنبه 11 آذر ماه 89 برگزار می شود.
آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی روز پنجشنبه 14 بهمن و آزمون پذیرش دستیار تخصصی روز جمعه 29 بهمن برگزار می شود.
آزمون های دوره اسفندماه آزمون های پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی نیز روز پنجشنبه 12 اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
به گزارش مهر، آزمون زبان عمومی وزارت بهداشت در سال 89 نیز در تاریخ های متعدد برگزار خواهد شد که بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت به ترتیب در این سال 6 دوره آزمون زبان برگزار می شود که پنجمین و ششمین دوره همزمان در 24 اردیبهشت، هفتمین دوره در 25 تیر، هشتمین دوره در 16 مهر، نهمین دوره در 12 آذر و دهمین دوره در اول بهمن 89 برگزار می شود.
 

=============================================== 

 (۱)سهمیه‌بندی جدید برای پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی با تصویب مجلس را حذف کردند.   

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی طرح برقراری عدالت آموزشی برای پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصص اعاده شده از سوی شورای نگهبان پرداختند و تبصره 2 بند 5 ماده واحده این طرح را اصلاح کردند.
نمایندگان مجلس پیش از این در بررسی این طرح به جز 6 نوع سهمیه بندی در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی سهمیه را ممنوع کرده و همچنین مقرر کرده بودند که تمامی قوانین مغایر با قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی از جمله قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته‌های تخصصی پزشکی مصوب 1372 لغو و هرگونه سهمیه‌بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد.
شورای نگهبان نیز سهمیه‌بندی جدیدی با تصویب مجلس را تایید نکرد.
بنابراین نمایندگان مجلس امروز با اصلاح متن این بخش از این طرح، تعیین هرگونه سهمیه‌بندی جدید با تصویب مجلس شورای اسلامی را حذف کردند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo