X
تبلیغات
رایتل

تکرار طنزهای سال۸۲درسال۸۸:جزئیاتی جدید از عاملین تخلفات دستیاری

چهارشنبه 19 اسفند 1388 ساعت 11:50 ق.ظ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد 

 لعنت خدا بر سوال فروشان و حامیانشان و همه کسانیکه حق سایر داوطلبان دستیاری را در خفا ضایع می کنند. آمین.
================================================= 
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ  

پست ویژه برای لعنت فرستادن بر سوال فروشان و تمام کسانیکه قصد دارند حق سایر داوطلبان را (چه درقبل از امتحان و چه درهنگام تنظیم نمره ها و رتبه ها و چه درهنگام بررسی انتخاب رشته ها)ضایع کرده تقدیم اشخاص یا گروههای خاص کنند.  

==========================================

 قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور مجلس جزئیات جدیدی از بررسی و پیگیری تخلفات و تقلبهای آزمون دستیاری را تشریح کرد و گفت: فرد یا افرادی که در حوزه تایپ، تنظیم و ویرایش سئوالات آزمون دستیاری نقش داشتند عاملین اصلی این تخلف بوده اند.
محسن پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در آزمون مجدد دستیاری افرادی که مشکوک به ایجاد اختلال در آزمون دستیاری 29 بهمن بودند و به عبارتی مشکوک به انجام تقلب بودند، کنار گذاشته شدند تا آزمون در امنیت کامل برگزار شود.
وی در پاسخ به این سئوال که این افراد چه تعداد بودند گفت: در حدود 30 نفر بودند که با احترام و کرامت با آنها برخورد شد.
قائم مقام وزیر بهداشت در امور مجلس ادامه داد: خوشبختانه عاملین اصلی تخلفات و تقلبهای آزمون دستیاری شناسایی شده اند که به دستگاه قضایی هم معرفی شده اند و ما هم به هیچ عنوان کوتاه نمی آییم و همگام با دانشجویان تا حصول نتیجه نهایی موضوع تخلفات را پیگیری می کنیم.
محسن پور در پاسخ به این سئوال که عوامل اصلی تخلفات چه کسانی بودند و آیا از میان مسئولان بوده اند به مهر گفت: فرد یا افرادی که به نوعی در تایپ، تنظیم و ویرایش سئوالات آزمون دستیاری دخیل بودند به عنوان عاملین اصلی......... (۱)
  

 

اظهارنظر مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد طرح برقراری عدالت آموزشی  

......"با چنین رویکردی طرحی با عنوان برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی ارائه شده که به ‌موجب آن هرگونه سهمیه ‌بندی به‌ استثنای سهمیه رزمندگان و خانواده معظم شهدا در پذیرش دانشجو برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری و تخصصی ممنوع است. در عین حال مصوبات مربوط به نخبگان و استعدادهای برتر خارج از شمول این طرح قانونی شناخته شده است و علاوه ‌بر آن صددرصد ظرفیت پذیرش در دوره تخصصی رشته زنان و زایمان به خانم‌های پزشک اختصاص داده شده است. این طرح با تغییراتی در کمیسیون آموزش و تحقیقات به تصویب رسید. " ............................(۲) 

 

(۱) ...  معرفی شده اند اما اینکه این افراد چه کسی یا کسانی هستند باید از طریق قوه قضاییه اعلام شود اما مسئولیت آنها در حوزه تایپ، تنظیم و ویرایش بوده است و به هیچ عنوان مقام مسئول نبوده اند.
معاون پارلمانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رد وجود 19 کانال فروش سئوالات و تاکید بر اینکه کانال اصلی فروش سئوالات فرد یا افرادی در وزارت بهداشت بوده اند گفت: در معرفی عاملین اصلی این تخلفات باید همه مسائل و جوانب رعایت شود تا آبروی شخصی بی دلیل ریخته نشود.
محسن پور ادامه داد: از میان حدود 30 نفری که به آنها شک و تردید وجود داشته است داوطلبانی از آزمون هم ممکن است وجود داشته باشند.
وی در پاسخ به این سئوال که گستره فروش سئوال و تعداد سئوالات به فروش رفته به چه صورت بوده است به مهر گفت: 25 سئوال آزمون دستیاری به صورت گسترده و در اکثر نقاط کشور که آزمون برگزار می شده به فروش رفته است اما قیمتهایی که عنوان می شود هیچکدام تایید شده نیست.
قائم مقام وزیر بهداشت در امور مجلس درباره ریزش تعداد داوطبان آزمون دستیاری مجدد گفت: 110 تا 130 داوطلب در آزمون مجدد دستیاری شرکت نکردند که به نظر می رسد تعدادی از این داوطلبان همان افرادی باشند که در دور اول سئوالات را خریداری کرده اند.
وی درباره نحوه برخورد با متخلفین گفت: قانونی در هیئت رسیدگی به تخلفات در وزارت بهداشت وجود دارد که چه فرد کارمند وزارت بهداشت باشد چه دانشجو و داوطلب آزمون بر اساس این قانون با وی برخورد خواهد شد.
قائم مقام وزیر بهداشت در امور مجلس درباره آزمون مجدد دستیاری نیز به مهر گفت: آزمون مجدد دستیاری به خوبی و با سلامت کامل برگزار شد. در این آزمون هم از نظر حفاظت سئوالات و هم طراحی راهکارهای بسیار خوب و قابل اعتمادی انتخاب شد. ضمن اینکه قرنطینه تغییر کرد و همه عواملی که در آزمون قبل حضور داشتند حذف شدند تا آزمون در نهایت سلامت برگزار شود.
وی درباره برخورد نمایندگان مجلس با تخلفات آزمون دستیاری و ابطال آزمون گفت: اکثر نمایندگان مجلس اقدام وزیر بهداشت را شجاعانه خواندند و از این اقدام تقدیر کرد. اندک نمایندگانی نیز که اعتراضاتی در این زمینه و همچنین نحوه برگزاری و زمان آزمون مجدد داشتند نیز با حضور وزیر بهداشت به همراه من در کمیسیون آموزش متوجه اقدامات قابل توجه وزارت بهداشت در راستای برگزاری آزمونی سالم شدند.
محسن پور درباره اعتراض و شکایت برخی داوطلبان آزمون دستیاری در زمینه آزمون مجدد و زمان برگزاری آن گفت: تعداد این داوطلبان 100 تا 150 نفر بود که این تعداد در برابر بیش از 16 هزار داوطلب رقم ناچیزی بود. قائم مقام وزیر بهداشت در امور مجلس در پاسخ به این سئوال که موافقید اگر در سال 88 برخورد محکمی با متخلفین دستیاری صورت می گرفت امروز چنین اتفاق و تخلفی روی نمی داد گفت: کاش وزیر شجاعی مثل دکتر دستجردی آن موقع هم بود.   

================================================= 

  ۱۳۸۸/۱۲/۱۹ , ۱۴:۰۹

(۲)....  

مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی اظهارنظر کارشناسی ارائه کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در این گزارش آمده است: "در حالی ‌که ظرفیت دوره‌های تحصیلات تکمیلی طی دو دهه اخیر با رشد قابل توجه افزایش یافته است، با این‌ حال آموزش دانش‌آموختگان دوره‌های کارشناسی ارشد در حدی است که شانس قبولی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را به‌شدت کاهش داده است این وضعیت هر چند می‌تواند به انتخاب مناسب‌ترین‌ها و برترین‌های علمی بیانجامد، در عین حال این خطر را به‌وجود می‌آورد که گروه‌های مختلف داوطلبان با سهم‌خواهی، بخشی از ظرفیت نسبتاً محدود این دوره‌ها را به نفع گروه‌های خاص مصادره می‌کنند. "
"با چنین رویکردی طرحی با عنوان برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی ارائه شده که به ‌موجب آن هرگونه سهمیه ‌بندی به‌ استثنای سهمیه رزمندگان و خانواده معظم شهدا در پذیرش دانشجو برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری و تخصصی ممنوع است. در عین حال مصوبات مربوط به نخبگان و استعدادهای برتر خارج از شمول این طرح قانونی شناخته شده است و علاوه ‌بر آن صددرصد ظرفیت پذیرش در دوره تخصصی رشته زنان و زایمان به خانم‌های پزشک اختصاص داده شده است. این طرح با تغییراتی در کمیسیون آموزش و تحقیقات به تصویب رسید. "

....................... 

برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی این سهمیه‌ها اعمال می‌شود:
ـ سهمیه رزمندگان 20 درصد از کل ظرفیت با 80 درصد حد نصاب قبول،
ـ سهمیه مناطق محروم 25 درصد کل ظرفیت در هر رشته از رشته‌های اعلام شده به شرط کسب 80 درصد حد نصاب قبولی،
ـ سهمیه خانم‌ها 25 درصد ظرفیت در رشته‌هایی که به‌موجب قانون مشخص شده است،
ـ سهمیه مازاد مناطق محروم شامل کارکنان و مدیران وزارت بهداشت (با حداقل پنج سال سابقه کار)،
ـ پذیرش مازاد در رشته تخصصی پزشکی قانونی.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در نقد طرح یادآور شده است: طرح اولیه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مورد بررسی قرار گرفت و با تغییراتی در قالب ماده واحده با 5 بند و 2 تبصره به تصویب رسید در بررسی پیشنهاد مصوب نکات ذیل قابل ذکر است:
1- "به ‌لحاظ موضوعی برقراری عدالت در پذیرش دانشجو امری بسیار پسندیده است که طرح بر آن تأکید دارد هر چند به ‌لحاظ شکلی وجود استثنائات در این ماده واحده کمی با عنوان طرح ناهمگونی دارد. "
2- " بهتر است در طرح قید شود کدام قوانین قرار است نسخ شود بجز قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته‌های تخصصی پزشکی مصوب 1372 و سهمیه رزمندگان و خانواده شهدا سایر سهمیه‌های گروه علوم پزشکی براساس مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی ایجاد شده است در این‌صورت ضرورت دارد که اشاره به لغو قانون تشکیل شورای آموزش پزشکی و تخصصی رشته‌های پزشکی مصوب 1352 شود."
3- "برخی از سهمیه‌ های عنوان شده در متن مصوبه نظیر سهمیه مازاد مربیان ضرورتی ندارد و با اصل ماده واحده در تضاد است."
4- "با مطرح شدن انواع سهمیه‌ها در تحصیلات تکمیلی می‌توان تصور کرد که طرح نگاه به آینده و جنبه پیشگیرانه دارد. "
5- "تصویب این ماده واحده نمی‌تواند حق شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر ایجاد سهمیه‌های جدید از بین ببرد اگرچه اختیارات آن شورا را محدود می‌سازد. "
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پیشنهاداتی نیز عنوان کرده است: " طرح به‌لحاظ موضوعی قابل دفاع است و می‌کوشد زمینه قانونی برای راهیابی برترین‌ها به دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را فراهم سازد اما در عین حال با برخی مشکلات نیز مواجه است که باید برای آنها تمهیداتی اندیشیده شود."
این مرکز پیشنهاد داده است که با حذف بند 2 ماده واحده مصوب کمیسیون طرح به شکل زیر اصلاح ‌شود:

ماده واحده‌  از تاریخ تصویب این قانون سهمیه‌بندی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی (اعم از رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی) در کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی جز در مواردی که در ذیل آمده ممنوع است:

1- 10 درصد (10%) سهمیه مازاد بر ظرفیت در رشته‌های دستیاری پزشکی (در رشته‌های مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به مناطق محروم اختصاص می‌یابد. در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان بومی است. پذیرفته‌شدگان مکلفند به مدت سه برابر طول مدت تحصیل را صرفاً در مناطق محروم مقرر شده به خدمت بپردازند (افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند حداکثر تا پنج سال از تعهد خدمت‌شان کسر می‌شود)

2- 5/2 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت دستیاری برای نیروهای مسلح در رشته‌های مورد نیاز منوط به کسب حداقل 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده است.

3- ‌قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و اصلاحات بعدی به قوت خود باقی است.

4- صد درصد (100%) پذیرش در رشته تخصصی زنان و زایمان به خانم‌ها اختصاص می‌یابد.

تبصره 1) مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی‌بر اختصاص سهمیه برای نخبگان و استعدادهای برتر به قوت خود باقی است.

تبصره 2) کلیه قوانین مغایر با این قانون از جمله ‌قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته‌های تخصصی پزشکی مصوب 1372 لغو شده و هر گونه سهمیه‌بندی درخصوص رشته‌های فوق‌الذکر باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد."

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo